КУД Јане Сандански ја претстави нашата заедница на Мумба парадата

Објавил: Македонка Димкин | 18 март, 2019 1:12

Македонците не се предаваат, КУД Јане Сандански со своја програма во Австралија!

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

КУД Јане Сандански ја претстави макеодонската заедница на Мумба парадата

Последниот ден од фестивалот Мумба во чест на Денот на трудот во Викторија Австралија  го означи познатата Мумба парада. Илјадници жители на Мелбурн од сите генерации,и нации, секоја годиниа масовно ја посетуваат и поддржуваат мултикултурната шареноликост на парадата.

Оваа година беше посебно убава и можеби една од  најпосетените досега. Еден час пред почетокот, река од луѓе се слеваше по улицата од каде започнуваше мумбата, да заземат подобри места од каде што  ќе можат  ја следат и уживаат во парадата.

Куд Јане Сандански од Мелбурн -Традицијата никогаш не застанува

Топло бе поздравувани пожарникарите, викториската полиција, претставниците од неколку етнички групи, Украина, Јапонија, Индонезија, Кина, Карипските острови и секако нашата Македонија. Притоа остана најзабележана  возбудата кај најмладите посетитеи кои стрпливо чекаа и со интерес ги пратеа разнобојните подвижни возила, “дрвја”, џиновски инсекти и голем број танчери.

По неколку години пауза оваа позната манифестација со својата грандиозна програма повторно ја разубавија македонските играорци од МКУД Јане Сандански од Мелбурн.

Додека пак крајот на парадата го означија “кралот и кралицата на Парадатa, најзаслужните во Викторија за оваа година, Џефри Томсон и Џејн Бан. 

Со  две илјади учесници и сто илјади публика  оваа парада важи дефинитивно  за најспектакуларната парада во светот. Петмилионскиот град Мелбурн по 65-ти пат повторно го покажа своето мултиетничко срце 

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Култура

Изненадување. Директно од изворот. Атиџе ми остави тегла. Ветив „Половина за мене, половина за нив“. Во случајот кои се тие „нив“? Најслаткиот подарок и најчистата приказна.

Холивудската ѕвезда од Атиџе доби МЕД: Атиџе ми остави тегла. Ветив „Половина за мене, половина за нив“

Легендарната холивудската актерка Џејми Ли Кертис на својот Инстаграм се пофали дека...

Почестени сме што бевме номинирани покрај овие одлични филмаџии со смели приказни кои им се обраќаат на луѓето од целиот свет, на универзалниот јазик на кинематографијата.

Се огласи тимот на “Медена земја”: Ви благодариме што верувавте во нас – Атиџе ни беше ѕвезда водилка

Македонскиот документарец „Медена земја“ не освои Оскар во двете категории во кои...

Се надевам дека после ова ќе заработи, тоа секако зависи од дистрибутерот „Неон“ кој ги има овие права, вели Горјан Тозија- Медо, директор на Агенцијата за филм.

АТИЏЕ НА ВРВОТ ДО СВЕТСКА СЛАВА: Еве колку пари заработи “МЕДЕНА ЗЕМЈА” во Америка!

Сите сме во исчекување дали „Медена земја“ на Ноќта на оскарите ќе испише историја. ...

Атиџе е вистинска ѕвезда, луѓето ја сакаат и дури и холивудските ѕвезди постојано ја застануваат за да се сликаат со неа.

ХОЛИВУД СЕ ДИГНА НА НОЗЕ, АТИЏЕ ОПИШАНА КАКО ЅВЕЗДА: Во недела Оскарот го зема “МЕДЕНА ЗЕМЈА„

Нашата Aтиџе пристигна во Холивуд, а странските медиуми веќе ја опишуваат како ѕвезда. „Атиџе...