- Во државата никој не смее да добие помала плата од тоа. Не за џабе и законодавецот и предлагачот се договориле да се усогласи покачувањето.

Објавил: Перо Милчин | 7 април, 2022 6:05

МАКРАДУЛИ ЗА ТВ 24: НЕДОЗВОЛИВО Е 32 ГОДИНИ ДА НЕ СЕ ЗГОЛЕМЕНИ ПЛАТИТЕ

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Јани Макрадули директор на Македонска пошта во емисијата 24 анализа рече дека во АД пошта нема да има мартовска плата под 18 000 денари и тоа е сигурно.

– Во државата никој не смее да добие помала плата од тоа. Не за џабе и законодавецот и предлагачот се договориле да се усогласи покачувањето.

Сите партнери кои седеле на маса во владата на состанокот увиделе дека тоа не може да се направи сега кога има војна толку блиску до нашата територија. Недозволиво е 32 години да не се зголеми платите и 12 години да нема униформи. Како акционерско друштво, влдата која е стопостотен акционер, ние мора да најдеме одржливо решение што ќе продуцира приход. – рече Макрадули!

-Како АД во која Владата е 100% акционер мора да најдеме одржливо решение, за да исплатиме како што заслужуваат. Тука немам дилема. Одржливо решение е за да заработуваме пари.

Пошта не е во добра финансиска состојба, но некои параметри покажуваат дека работите се изменети. Ние имаме повеќе приход од пакети и сето тоа зборува за тренд. Сакаме фер услови на пазарот. Да не може од Фејсбук да се носат роби од Србија, затоа што треба да сте регистрирани овде тоа за да го правите. Постојат закони во Агенциите за пошта, но не доволно се врши контрола, потенцира Макрадули.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интервју

„Има документи, согласности, уснени согласности, телефонски разговори, за секој пациент докторите се должни да ги информираат. Ние први воведовме видеоконференција

Жан Митрев: Не се плашам од обвинение, ќе се докажувам и 100 години ако треба – никогаш не сум рекол дека хемофилтрацијата е лек

Неговиот вечерашен јавен настап во кој се бранеше од наводите во документарниот филм...

Зошто никој не зборува за германскиот предлог во времето на владата на Меркел, од нивното претседателство, каде исчезна тој?

Имам информации дека владата на Ковачевски го прифатила предлогот од Париз

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вчерашното гостување во емисијата...

„Јас не се занимавам со економијата на семејството, колку пари кружеле… Добро е, дојдете еден ден кај мене дома, зборувајте со мојата сопруга“, рече Ахмети.

Ахмети не знае колку чини маслото за јадење: Зборувајте со сопругата, не се занимавам со економијата на семејството

Лидерот на ДУИ Али Ахмети во гостувањето во емисијата „Клик плус“ на ТВ21кажа дека...

Вели дека е подготвен во секој момент да седне на маса и да разговара за сите теми со Ковачевски, но на тие средби ќе мора да се разговара и за предвремени ибори.

Мицкоски: Немам намера никого да уценувам, подготвен сум во секој момент да седнам на маса

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски тврди дека блокадата на Собранието не е начин...