Видео

Објавил: Калина Мартинска | 10 јуни, 2024 0:16

Макрон го распушти парламентот и распиша предвремени избори: „Не можеме да се преправаме дека ништо не се случило“

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

Францускиот претседател Емануел Макрон ненадејно го распушти парламентот и распиша предвремени избори откако неговата партија беше тешко поразена на европските избори. Изборите ќе се одржат на 30 јуни и 7 јули.

 

Макрон им се обрати на француските граѓани преку видео порака објавена на социјалните мрежи, во која вели дека е невозможно да се преправаме дека ништо не се случило. Тој тврди дека резултатот од европските избори не е добар за неговата влада и додаде дека подемот на националистите е опасен за Франција и Европа.

Француската крајнодесничарска лидерка Марин Ле Пен ја поздрави неговата одлука да распише предвремени избори.

Макрон денеска доживеа тежок пораз на европските избори од лидерката на екстремната десница Марин Ле Пен, чија победа и ги зголемува шансите на претседателските избори во 2027 година.

Ле Пен ја поздрави одлуката на Макрон да распише предвремени избори

Француската екстремна десница Марин Ле Пен ја поздрави одлуката на Емануел Макрон да распише предвремени избори. Изборите ќе се одржат на 30 јуни и 7 јули.

Оваа одлука уследи по поразот на неговата партија на изборите за Европскиот парламент.

 

Екстремно десничарската партија Марин Ле Пен победи на изборите.

Партијата на Ле Пен освои околу 32 отсто од гласовите, десет повеќе отколку на претходните европски избори во 2019 година и 17 отсто повеќе од партијата на Макрон, покажуваат излезните анкети. Социјалистите добиваат 14 проценти.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

- Русија мора да биде принудена да го почитува меѓународното право и да престане со агресивните активности и активности насочени кон монополизирање на енергетската ситуација во Европа. Додека не го направат тоа, нема да бидат партнер, прво треба да се однесуваат како нормална држава. Тие сакаат да го прошират своето влијание, а денеска разговарав со Ѓукановиќ за тоа. За агресијата во Украина, обидите за дестабилизација на ситуацијата во БиХ, Косово... Треба да го запреме тоа и тоа беше тема на разговорот и пред се прашањата што му ги поставив на претседателот како личност која ја познава политиката во регионот и ја знае ситуацијата совршено, во најситни детали - рече тој е Дуда.

Ѓукановиќ вели дека сме сведоци на значителен пустош на општествата од Западен Балкан.

- Ова е последица на отсуството на попроактивна политика за проширување на ЕУ, но и искористување на тој простор од деструктивната политика на Русија. Мислам дека тоа е нешто што не обврзува да се обидеме да го спречиме идното оддалечување на регионот од евроатлантскиот автопат. Русија се обидува да ги врати правилата на политиката на Студената војна преку ревизија на историјата и да го искористи правото да одлучува за судбината на другите - смета Ѓукановиќ.


Тој смета дека Европа минува низ историски тест.

- Или ќе го запреме агресорот и потоа ќе го казниме со политичката и правната казна што следува по тој што убива народ. Или ќе им ја отвориме вратата на идните агресори. Затоа мислам дека ова е историско судење - посочува Ѓукановиќ.

Ѓукановиќ бара казна за Русија: Или Европа ќе го запре агресорот или ќе ги отвориме вратите за идните агресори

Правото што Црна Гора го бараше со враќање на независноста и слободно избирање на својот...

Меѓу самостојните надлежности во Швајцарија спаѓаат здравството, социјалата, редот и мирот и образованието, и данокот.

Сите зборуваат за Швајцарија а многу малку знаат за Вестфалскииот мир

Швајцарија е поделена на 26 кантони — сојузни единици што ја сочинуваат државата. Од...