Таа во писмото вети, дека ќе напише книга како би исполнила се она што и ветувала на нејзината мајка.

Објавил: Сара Фемина | 20 април, 2019 18:51

МАМИЧКЕ, имаш 40 дена да го најдеш тато- ЈАС ЌЕ ТИ ДОЈДАМ! Марија Милошвиќ ги расплака сите на погребот од нејзината мајка!

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Во домот на културата во Пожаревац денеска беше одржана комеморација на Мира Мишковиќ, а во 15:00 часот урната со нејзините посмртни остатоци беше положена под липата во заедничката гробница, покрај нејзиниот сопруг Слободан Милошевиќ.

Пред спуштањето на урната со нејзините посмртни остатоци, беше прочитано писмо од нејзината ќерка Марија Милошевиќ, која не можеше да присуствува на погребот.

Марија Милошевиќ го напушти Белград во 2001 година, веднаш после испораката на нејзиниот татко во Хаг. Марија сега живее во Црна Гора, додека нејзиниот брат е во Русија. Марија за Курир вели дека не се видела со своите мајка и брат. Нејзина најголема желба и сон. било татко и воопшто да не отишол во Србија. Според неа, сите српски Претседатели не ја дочекале својата старост.

„Драго ми е што не можеш да го читаш сето ова што се пишува за тебе од 14 април. Гебелс е мало бебе за оваа пропаганда против нас, напиша Марија во писмото. Сега те нема повеќе и ништо не боли, остана болка во мене затоа што тебе те нема, не си овде….

Мило мое партизанско дете, мамичке моја мила и нежна, христијанско православно дете, ти знаеш дека имаш 40 дена да го пронајдеш мојот татко. Почивај во мир. А јас ќе дојдам, пишува во писмото од Марија Милошевиќ.

Таа во писмото вети дека ќе напише книга, како би исполнила се она што и ветувала на нејзината мајка. 

Мирјана Марковиќ-Мишковиќ, сопругата на Слободан Милошевиќ почина на 14 април, во 77- та година од својот живот, поради компликации со белите дробови.

Таа по своја желба беше кремирана во Русија, а денеска нејзината урна е положена во Пожаревац. Таа беше испратена со Руската песна „ Падмосковска вечера„ под липата на гробот каде што е почива нејзиниот сопруг, Слободан Милошевиќ.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Од Основното јавно обвинителство информираа дека девојката Ангела Ѓ. е една од двајцата уапсени, осомничени за убиството на Пино чие тело беше пронајдено во атарот на селото Љуботен. Првоосомничениот Али Фуркан се уште е во бегство.

ЕКСКЛУЗИВНО: Утре ќе се врши оценка на обвинението на убиецот на Пино, Ангела Георгиевска!

Момче со ведрина и желба за живот, мајката на Пино Маја Трпковска вака го опишуваше...

Двете страни сакаат до утре да размислат како да најдат заедничка позиција на самитот на ЕУ, кои, како што наведе Меркел, треба да бидат прифатливи и за другите ЕУ-членки

За Макрон прерано е за преговори, Меркел се надева на компромис

Претседателот на Франција Емануел Макрон смета дека Северна Македонија и Албанија...

– Во јуни добивме порака дека Северна Македонија исполни се, но поради календарски услогласувања на земјите членки на ЕУ добрата вест за старт на преговорите ќе ни пристигне во октомври. Октомври дојде и ние сме во Брисел, ја очекуваме заслужената вест за одлука за преговори за нашата стратешка цел членство во ЕУ, истакна Заев.

Заев: Очекуваме одлука сега и веднаш, одложувањето ќе има негативни последици

По се што направивме убедени сме дека треба да добиеме одлука за почеток на пореговорите...