Меѓу првите воведовме рестрикции, препораки. Од друга страна, МВР - конкретно техничкиот министер Чулев самиот изјавува на медиумите дека не сака да казнува.

Објавил: Стојче Бушин | 21 мај, 2020 20:55

МАНЧЕВСКИ: Оваа Влада добро се справи со Ковид 19!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Министерот за администрација и информатичко општество, Дамјан Манчевски во вечерашното гостување на ТВ 24 рече дека најголемиот број на новозаразени доаѓаат од литијата во Струга и ифтарските вечери!

Оваа Влада добро се справи со Ковид 19, а секако дека клучно ни беше дневното информирање кое го правеа здравствените работници, а клучна улога одиграа и медиумите во пренесување на мерките кои треба да се почитуваат, вели Манчевски!

Меѓу првите воведовме рестрикции, препораки. Од друга страна, МВР конкретно техничкиот министер Чулев самиот изјавува на медиумите дека не сака да казнува.

А знаеме дека новозаразените луѓе доаѓаат од литијата во Струга, ифтарските вечери, прославата на полицијата, а немаме инфо дека е превземено било што, дали внатрешната контрола постапува, немаме изречени санкции, рече Манчевски.

Ако сакаме намалување на рестрикциите, мора да се почитуваат препораките, изјави, во гостување на ТВ 24, министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, соопштувајќи дека, во текот на утрешниот ден, владата ќе донесе одлука каков полициски час ќе има викендов.

„Се прават консултации, ние ги следиме експертските мислења. Ќе мора да одиме кон олабавување на мерките, но тоа значи почитување на другите нерестриктивни мерки. Но, тие мерки не се почитуваат, не се носат маски, не се почитува растојание …“

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интервју

Сакам да упатам јасно порака за смирување дека финансирањето на дефицитот и на кредитите кои доспеваат до крајот на годината ќе биде обезбедено, дури ќе обезбедиме и бафер за евентуални нови шокови од пандемијата.

Бесими: Финансирањето на дефицитот и на кредитите кои доспеваат до крајот на годината ќе биде обезбедено

Финансирањето на дефицитот и кредитите кои доспеваат до крајот на годината ќе биде...

Заев се извинил за тоа што во нелегално сниманите разговори кои беа објавени во изборната кампања ги нарекува албанците пет пари, откри вечерва лидерот на ДУИ, Али Ахмети во интервју за ТВ21!

Ахмети: Заев се извини за тоа што ги нарече албанците дека не вредат 5 пари

„Заедно сме направиле многу работи и партнерството со СДСМ треба да продолжи“, рече...

Причината зошто Таравари овие преговори ги нарекува театар, е како што вели, СДСМ се срами да биде во влада со ДУИ, а од друга страна, интегративците ветија дека ќе има премиер Албанец, но сега прифатија да влезат во влада без исполнување на ова ветување, тврди Таравари.

ТАРАВАРИ: Поддржуваме премиер Албанец само ако има четири годишен мандат

Поддржуваме премиер Албанец само ако има четири годишен мандат. А сите овие разговори...