„Граѓаните“ влегоа во историјата на натпреварувањето како први што успеале да постигнат пет гола во само 19 минути.

Објавил: Рејхан Бајрами | 21 септември, 2019 18:55

Манчестер Сити му даде пет гола на Вотфорд: За 18 минути ја испиша историјата во фудбалот(ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Манчестер сити го победи Вотфорд со 8:0 на стадионот „Етихад“ во рамки на шестото коло во англиската Премиерлига.

Манчестер сити одигра феноменален натпревар на „Итихад“, па го декласираше фенерџијата Вотфорд со осум гола во нивната мрежа, пишува спорт 1.

„Граѓаните“ влегоа во историјата на натпреварувањето како први што успеале да постигнат пет гола во само 19 минути. Хет-трик прослави Бернардо Силва во 15. минута, во 48. минута и во 60. минута, по еднаш во листата на стрелци се впишаа и Давид Силва (1’), Серхио Агеро (7’ од пенал), Ријад Марез (12’), Никола Отаменди (18’) и Кевин де Брујне (85’).

Во продолжението Бернардо Силва постигна уште два гола за водство од 7:0 на Сити, а во 85. минута во листата на стрелците се запиша и Де Брујне.

Премиерлига, 6 коло:

Манчестер сити – Вотфорд 8:0
Евертон – Шефилд јунајтед 0:2
Барнли – Норич 2:0
Лестер – Тотенхем 2:1
Њукасл – Брајтон (сабота, 18.30 ч.)
Кристал Палас – Вулверхемптон (недела, 15 ч.)
Вест Хем – Манчестер јунајтед (недела, 15 ч.)
Арсенал – Астон Вила (недела, 17.30 ч.)
Челзи – Ливерпул (недела, 17.30 ч.)

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фудбал

Во текот на кариерата, Донезете играше за солиден број на клубови, а најголем успех оствари со Сао Паоло во 2005 година кога стана светски шампион, кога го победија Ливерпул со 1;0.

ШОКАНТНО ПРИЗНАНИЕ НА ПОЗНАТИОТ ФУДБАЛЕР: Продадов златен медал за да купам – кокаин!

Шокантна исповед на поранешниот бразилски фудбалер Флавио Донизете се појави во јавноста,...

Освоивме 3 титули во ПМФЛ и успеавме да се пласираме во Лига Европа во 2017 година , пласман кој ќе остане запаметен во спортската историја на државата

САМСОНЕНКО ОФИЦИЈАЛНО СЕ ЗБОГУВА ОД ВАРДАР: Го оставам клубот на Град Скопје- Ви благодарам за се!

Сергеј Самсоненко преку соопштение на интернет страницата на ФК Вардар, објави дека...

Ако се земе предвид дека Гатузо заработува 125.000 евра месечно и невозможно е да се знае кога ќе заврши сезоната поради коронавирусот, јасно е дека тој се откажал од вистинско богатство.

Гатузо ја расплака Италија- се откажа од богатство за да не им се намали платата на вработените во клубот!

Џенаро Гатузо, тренер на Наполи и легенда на италијанскиот фудбал, ја воодушеви својата...

Администрацијата на Тотенхем, чиј стадион е еден од најмодерните во светот, разговараше со официјалните лица за употребата на стадионот.

ПОТЕГ ЗА ПРИМЕР: Тотенхем го понуди својот стадион на здравствените работници за борба против Коронавирусот!

Фудбалскиот клуб Тотенхем го понуди својот стадион на здравствените власти да помогнат...