Поточно, со само 75.000 долари на сметката, но неговото богатство сепак е огромно во недвижнините.

Објавил: Сара Фемина | 28 ноември, 2020 21:17

МАРАДОНА УМРЕ СИРОМАШЕН: Богатството остана во недвижен имот, започнува БИТКАТА за наследство!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Диего Марадона почина скоро сиромашен со оглед на тоа колку пари заработил во животот.

Поточно, со само 75.000 долари на сметката, но неговото богатство сепак е огромно во недвижнините.

Ја искористија неговата љубезност, некои дури и украдоа од него“, вели неговиот близок пријател Луис Вентура. “Вистина, тој имаше малку пари, но парите никогаш не му значеа ништо. Ниту, пак, ги носеше со себе, никогаш немаше повеќе од 100 евра во паричникот”, рече тој.

Диего Армандо Марадона Франко беше аргентински фудбалер и фудбалски тренер. Марадона беше една од „легендите на светскиот фудбал“и важи за еден од најдобрите фудбалери во историјата. Тој се прослави на почетокот на својата кариера со Аргентинос јуниорс пред да се пресели во Бока јуниорс и да стане аргентински шампион во 1981 година. Потоа, Марадона се пресели во Европа во ФК Барселона за рекордна сума за трансфер. 

Анџело Писани, кој е адвокат на Марадона во Италија, вели дека должел околу 40 милиони за данок, како и дека ја тужел италијанската држава за околу 50 милиони, што наводно останал должен уште од времето кога играл во Италија.

На Марадона во Италија, даночните власти беа немилосрдни и му ја одзедоа обетката, а тој накит го купи на аукција за 35.000 евра Фабрицио Миколи, поранешен италијански репрезентативец.

Диего од Белорусија доби дури 20 милиони евра за да биде почесен претседател на Динамо Брест, а за големи пари беше и тренер на арапски клубови.

„Тој остави зад себе огромни недвижнини. Имено, тој имаше зграда и неколку станови во Буенос Аирес, шест луксузни автомобили, инвестиции во Куба и Италија, како и фудбалски школи во Кина.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фудбал

Турнирите требаше да се играат во 2021 година, но ќе се одржат во 2023 година, за играчи до 20 години во Индонезија и за играчи до 17 години во Перу, како што беше планирано.

ОРГАНИЗАЦИЈА НЕВОЗМОЖНА ПОРАДИ КОРОНА: ФИФА го откажа Светското првенство за фудбалери до 17 и 20 години!

Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) денеска го откажа Светското првенство за...

Можеби, сепак, најмногу се зборуваше за Ферарито на Марадона. Тој го купи кога дојде во Неапол, во земјата на Ферари.

МАРАДОНА ВОЗЕШЕ ЗАСТАВА 128: Ова е возниот парк на легендарниот Аргентинец, Ферарито се издвои(ФОТО)

Смртта на аргентинската фудбалска легенда Диего Марадона започна многу приказни,...

Министерот за здравство, Венко Филипче вечерва им честиташе на фудбалерите за пласманот на Европското првенство. Воедно, ги замоли да прослават со почитување на мерките.

Граѓаните почна да слават, Филипче ги повика да ги почитуваат мерките!

Министерот за здравство, Венко Филипче вечерва им честиташе на фудбалерите за пласманот...

Македонските фанови трепереа заедно со нашите репрезентативци, држејќи среќа во своите домови и надевајќи се дека мечот ќе заврши што поскоро, по водечкиот погодок на нашиот најдобар фудбалер.

Фудбалска историја: Македонија е на Европско првенство!

Капитенот на македонската репрезентација Горан Пандев го постигна победничкиот погодок...