Сите изборни ветувања на градоначалникот на општина Аеродром, Златко Марин, како кула од карти, паѓаат во вода, така и на ветениот паркинг, сепак ќе се гради висококатница

Објавил: Мартин Попоски | 13 ноември, 2018 12:48

Марин пак излажа? Наместо паркинг, нова зграда!

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

Во Реонскиот центар во Аеродром, на празната локација што требаше да биде наменета за паркинг, како што тврдат тамошните жители, а тоа и им го ветувал градоначалникот Златко Марин, сепак никнува зграда.

Аеродромци во медиуми изјавија дека во предизборната кампања, кога просторот на градилиштето веќе било оградено, побарале од Марин да најде начин местото да биде пренаменето за паркинг.

Дополнително виделе надеж, оти со местото стопанисува Акционерското друштво за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор, па очекувале општината и државата да најдат заеднички јазик.

Од општината пак демантираат дека некогаш Марин ветил пренамена на просторот за паркинг. Тврдат дека одобрението за градба било дадено во 2016 година кога со општината раководеше Ивица Коневски.

Дали ова ќе биде нов случај на граѓанско незадоволство кон градоначалникот Марин?

Претходниот сличај е познат на јавноста, откако не успеа, иако вети, дека ќе го реши проблемот со деветкатницата кај „Мајчин дом“, односно дека таа нема да се гради, проблем за кој Марин повторно ја обвини претходната управа и се оправда со одлуката на Уставниот суд на Македонија.

*Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

Претседателот Иванов јасно го повтори својот став, НАТО и ЕУ интеграциите никогаш не биле доведени во прашање, штетниот Преспански договор е она што е камен кочничар

Иванов му одржа “лекција” и на заменик државиот секретар на САД

Претседателот Ѓорге Иванов, синоќа го прими Џон Саливан, заменик државен секретар...

Пропадна најавата дека државата конечно ќе добие квалитетно тело за борба против корупцијата, ни по 9 месеци СДСМ и ДУИ не се подготвени за транспаремтно работење

Обидот за формирање антикорупциска ги скара ДУИ и СДСМ

Кога државата не може цела година да формира состав на Комисијата за борба со корупцијата...

Зијадин Села, Сурија Рашиди и Горан Милевски се единствените пратеници кои не го поддржаа Законот за амнестија како резултат на комисијата за национално помирување

Три пратеници против законот за амнестија

Експресното гласање на Законот за амнестија во Законодавниот дом покажа дека полека...

Во акцијата на МВР останува отворено прашањето како во рок од два месеци во Македонија без санкции била внесена марихуаната од Албанија, а била наменета за Турција

Половина тон марихуана шверцувани во камионска приколка

Во координирана полициска акција на Граничниот премиер Богородица, запленети над...