Продавачот исчезна без трага, го блокираше, ги одби повиците и потоа го смени името на страницата.

Објавил: Сара Фемина | 25 јануари, 2020 10:57

Марко купил патики на Инстаграм – каква лага: Кога пристигнала кутијата имал што да види- ШОК

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Марко нарачал патики преку Инстаграм, а кога пристигнал пакетот, тој не можел да поверува во тоа што го добил.

Му испратив и порака преку Инстаграм и ме блокира со неверојатна брзина, рече тој.

Марко М. нарачал црни патики од една скапа марка, и добил неколку пати поевтина црвена копија од друг производител во пакетот. Продавачот исчезнал без трага, го блокираше и ги одби повиците, а потоа го сменил и името на страницата.

Кога нарачувате стока преку страниците на Фејсбук или Инстаграм, подгответе се за производ што воопшто не личи на оној што сте го виделе на фотографиите!

Марко М. нарачал црни патики од една скапа марка, и добил неколку пати поевтина црвена копија од друг производител во пакетот. Продавачот исчезна без трага, го блокираше, ги одбиваше повиците и потоа го смени името на страницата.

Само еден во низата измамнички потрошувачи кои „се дружеа“ за нарачка преку Интернет, беше Марко М. од Белград, кој порачал патики преку страницата на Инстаграм „sell_s …….“.

Според него, сè изгледаше многу професионално и еден дечко по име DC беше навистина љубезен со пораките. Агонијата се појави кога го отвори пакетот и виде што всушност доби, тоа беше роба од 4.400 динари.

Не е прв пат да пазарувам преку Интернет. Ја обележав оваа страница и го контактирав продавачот. Сè изгледаше професионално и не можев да претпоставам дека има измама зад овој профил.

Нарачав црни патики од Александар Меквин и момчето што ги продаваше беше толку љубезно што ми понуди замена во случај нешто да тргне наопаку. Нарачав модел што го сакав, и ми беше кажано дека ќе пристигне за два дена. Така беше и бев воодушевен, му платив на курирот, а потоа се појави агонија затоа што сфатив дека сум измамен – открива Марко и додава:

– Во кутијата воопшто ги немаше патиките што ги нарачав, имаше некои црвени кои не вредат за парите што ги дадов! Бев бесен и веднаш се јавив на телефонскиот број на одреден Дејан, за кој се вели дека е испраќач. Тој не ми одговори, испробавме неколку други броеви, немаше одговор.

Му испратив и порака преку Инстаграм и ме блокираа со неверојатна брзина. Фактот што тој го смени името на страницата за 24 часа се потврдува со фактот дека станува збор за едноставна измама.

Дури и адресата што ја остави во експрес-поштата, Михајла Пупина 116, во Вршац, не постои на страниците. Ќе го пријавам случајот пред надлежните органи и сметам дека потрошувачите треба да бидат заштитени при купување преку Интернет.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Војин Ражнатовиќ, син на починатиот Жељко Ражнатовиќ Акран, не е во најдобри односи со вдовицата на неговиот татко Цеца Ражнатовиќ, ниту со неговиот полубрат Вељко и полусестрата Анастасија.

Цеца горда мајка: Вељко постана дипломиран економист – неговиот брат Војин го исмеваше на фејсбук

Вељко Ражнатовиќ, син на пејачката Светлана Цеце Ражнатовиќ, се пофали на социјалните...

Тој, исто така, рече дека околу 60 проценти од кандидатите ќе бидат нови кандидати за градоначалници и кандидати. „Кога разговаравме за промени во партијата, тие сега се видливи“, рече Вучиќ.

Вучиќ за претстојните избори во Србија: Ќе ги распишам на 4-март, еве со сигурност со кого ќе коалицираме

Претседателот на Србија и лидер на СНС, Александар Вучиќ, денеска соопшти дека 58% нови...

Во видеото се слуша и изјавата на претседателот Вучиќ за плановите за поврзување на источна и западна Србија.

Патиштата ги спојуваат луѓето: Вучиќ со нов спот на Инстаграм пренесе важна порака!

Српскиот претседател Александар Вучиќ на својата страница на Инстаграм сподели ново...