Осомничен е 40-годишен маж кој бил обучувач за ракување со оружје, но летото бил на двонеделен психијатриски третман.

Објавил: Македонка Димкин | 26 октомври, 2023 7:41

Масакр во САД, убиени 22 луѓе, потера по убиецот

Фото/Текст извор: ©Нјујорк Тимес

Во градот Луистон во САД во два вооружени напади убиени се најмалку 22 луѓе. Двата напади се извршени во ресторан и во куглана, а локалните власти соопштија дека жртвите се на сите возрасти, од мали деца до постари луѓе.

Во нападите се повредени уште 50-тина луѓе. Убиецот со автоматска пушка влегувал во објектите и пукал кон луѓето. По двата напади избегал, а полицијата е во потера по него.

Осомничен е 40-годишен маж кој бил обучувач за ракување со оружје, но летото бил на двонеделен психијатриски третман.

Луистоне втор по големина град во државата Мејн на северозапад на САД. Градот има околу 38 илјади жители. Во целата држава Мејн лани имало вкупно 29 убиства.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.