ВКУСНИ МАФИНИ !!!

Објавил: admin@magazin | 19 септември, 2020 18:00

Мафини со боровница од три состојки: Нема брашно, а лесно се подготвува- ЌЕ ИЗЛИЖЕТЕ ПРСТИ

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Ви претставуваме рецепт кој ќе ве остави без здив.

СОСТАВ:

4,5 банани, 180 грама путер од кикирики, 150 грама боровинки

Вкусни овошни мафини за вас и вашето семејство !!! ПРОБАЈТЕ ГИ !!

Подготовка:

Во голем сад, смачкајте ги бананите со вилушка. Колку повеќе зрели банани, толку послатки и повкусни ќе бидат колачињата. Измешајте путер од кикирики во мелени банани. Наместо кикирики, можете да користите бадем, лешник или сличен путер.

Ставете боровинки во смесата и добро измешајте. Ставете ја смесата во калап за мафини, и печете 18 до 20 минути на 180 целзиусови.

Оладете пред да ги сервирате.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.