Инспекторите велат дека луѓе со криминалното досие на соседнтаа држава собирале недвижнини во централната градска општина Врачар.

Објавил: Весна Петровска | 12 ноември, 2019 10:32

МАФИЈАТА ПРАВИ ХАОС ВО БЕЛГРАД: Испрале стотини милиони евра од кокаин градејќи станови

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Криминалци од Подгорица, Котор, Бар и Будва се под полициска истрага за купување недвижнини и отворање хотели и ресторани во главниот град на Србија.

Стотици милиони евра,црногорските криминалци со дебело досие, ги перат преку недвижнини во Белград, јавуваат црногорските медиуми.

Инспекторите велат дека луѓе со криминалното досие на соседнтаа држава собирале недвижнини во централната градска општина Врачар.

Шверц, дрога, оружје

Инспекторите ги пронајдоа валканите пари на црногорската толпа што купува земја и гради трговски и станбени комплекси. Криминалците од Подгорица, Котор, Бар и Будва се под полициска истрага под сомнение дека сомнително стекнуваат пари со купување недвижнини и отворање хотели и други ресторани – јавуваат црногорските медиуми.

Соседните медиуми објавија дека полицијата се сомнева дека парите што ги вложиле во недвижнини се добиени со продажба на дрога, главно кокаин.

Тие се лица кои се евидентирани како припадници на криминални групи во евиденцијата на црногорската полиција. Парите вложени во набавка на недвижен имот, дури и цели спратови на луксузни згради во центарот на Белград, најмногу биле заработени од шверц на дрога, но и оружје – велат извори запознаени со полициската истрага, без да се наведат имињата на оние што се под лупа.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Тој рече дека од Косово чекаат многу тешки работи, на есен и она што треба да го направат е најпрво да се посветат на економијата, потенцирајќи дека треба да се работи понапорно, граѓаните да бидат поисцрпни, за да може да се преживее.

ВУЧИЌ: Ветувам, Србија ќе има подобри резултати од останатите држави!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вети и покрај тешките работи што ја очекуваат...

Имено тој пред неколку дена во своето гостување на ТВ Прва истакна дека луѓето не треба да паничат и непотребно да се тестираат затоа што создаваат ризик да се заразат.

НЕСТОРОВИЌ: ДУРИ И ПОЗИТИВНИОТ ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС НЕ Е СЕКОГАШ ПОКАЗАТЕЛ ДАЛИ СТЕ ЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД 19!

Уште од самиот почеток на пандемијата со Ковид 19, познатиот Српски пулмолог Бранимир...

За разлика од ситуацијата во текот на март и април, кога таквите пациенти спорадично се пријавиле на лекар, сега има повеќе од нив со потешка клиничка слика. Соговорниците за Курир посочуваат дека сите деца се добро, додека бремените жени успешно се породуваат и се во стабилна здравствена состојба.

АЛАРМАНТНО: Коронавирусот се повеќе ги напаѓа децата и бремените жени!

Вкупно околу 45 бебиња се лекуваат во Белград и Ниш, вклучувајќи новороденчиња. Коронавирусот...

Според телевизијата Star.gr, туристите дошле во Грција во саботата во група од 80 лица, а вчера мажот покажал симптоми што му се припишуваат на Ковид 19.

ОТИШЛЕ ВО ГРЦИЈА НА ОДМОР ПА ПОРАДИ КОРОНА ЗАВРШИЛЕ ВО БОЛНИЦА: Брачен пар од Србија на лечење, останатите патници во карантин!

Брачна двојка од Србија, која замина на одмор на грчкиот остров Евија, во моментот се...