„Мал Шенген“ е иницијатива што ветува, изјави вчера во Женева специјалниот претставник на САД за Балканот, Метју Палмер.

Објавил: Весна Петровска | 11 ноември, 2019 18:36

Мафијашите се во нашите редови- судиите се заштитени криминалци

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Европскиот воз оди на спореден колосек. Дали во Скопје пристигнува евроскептицизмот?

Зошто балканскиот шенген е одлично алиби за Макрон? Трилинг интервју на ТВ24 со Фрчкоски и Чупоска. Филмски кадри на среќата – режисерот Борјан Зафировски ги бара и светлите оази на урбана Македонија.

Во продолжение проследете го целото интервју

Запотсетување, вчера Охрид беше домаќин на трилатерална работна средба на лидерите на Македонија, Србија и Албанија.

На претседателот Александар Вучиќ и премиерите Зоран Заев и Еди Рама им се придружија и претседателот на Советот на министри на Босна и Херцеговина Денис Звиздиќ и министерката за економија на Црна Гора, Драгица Секулиќ.

Тие порачаа дека Балканот веќе не е „буре барут“ туку регион на мир, стабилност и економски развој, дека креираат пазар за 20 милиони луѓе, дека ќе се отстранат бариерите и ќе се скрати времето од 26 милиони часови што се губи на граничните премини.

Ги повикаа и другите земји од Западен Балкан да им се придружат.

„Мал Шенген“ е иницијатива што ветува, изјави вчера во Женева специјалниот претставник на САД за Балканот, Метју Палмер.

Ја смета за демонстрација како лидерите преземаат одговорност за својата судбина и контрола врз својата иднина.

Палмер потенцира дека структурата на иницијативата е отворена и дека во неа има место и за Црна Гора, Косово и Босна и Херцеговина.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Оптимизмот дека ќе извојува победа во Гостивар, тој го образложи со благодарноста на Албанците во Гостивар, бидејќи тие ги ценат постигнувањата кои се остварени со големо жртвување и пролеана крв.

Ахмети: Ние не бараме нешто за да им ја уништиме среќата на Македонците, ние си го бараме своето

Барајќи го гласот од гостиварци, Али Ахмети лидерот на партијата Демократска унија...

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на покана на Македонската академија на науките и уметностите, денеска присуствуваше на промоција на четирите капитални изданија за македонскиот јазик.

Димитров: Македонскиот јазик е затворено прашање и дома и во странство

Македонскиот јазик, за нас Македонците, е затворено прашање и дома и во странство. Секое...

Јанев, кој е член на Њујоршката академија на науките и научен советник на Институтот за политички науки во Белград, ја поздрави заложбата на Гордана Силјановска Давкова, носител на листата на опозициската коалиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ во првата изборна единица, за поништување на Преспанскиот договор!

Проф. Јанев: Не постои човечко суштество со здрав разум кое би гласало за СДС!

Професорот Игор Јанев, експерт по меѓународна политика и меѓународно право, со порака...

На 15 јули мнозинството граѓани ги порази деструктивните политики на ВМРО-ДПМНЕ, а по победата, ние како одговрна партија, како одговорна коалиција ќе покажеме дека мoжеме и уште подобро и уште повеќе, тврди Заев!

ЗАЕВ: Остануваат 22 дена до денот на победата на СДСМ и Коалицијата!

За 22 дена од сега, граѓаните ќе потврдат дека грижата за здравјето, развојот на економијата,...