-Уште не разговаравме за мотивот, љубомора, не би знаела друго зошто, рече Трпковска.

Објавил: Рејхан Бајрами | 5 јуни, 2019 16:04

МАЈКАТА ОД ПИНО СО СОЛЗИ ВО ОЧИТЕ: „Секторот за исчезнати лица ми спуштаа слушалка„

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Маја Трпковска, мајката на убиениот Пино, денеска беше повикана на распит во обвинителството во Скопје. Во изјава за медиумите, Трпковска додаде дека досега немала добро искуство со припадниците на полицијата, велејќи дека и спуштале слушалка и и го блокирале телефонот кога ги барала за информации.

Мајката на убиениот Пино, Маја Трпковска денеска беше во обвинителството, во изјава за медиумите рече дека ќе се бори за доживотна казна за убијците на Пино и дека тие не треба да излезат од затвор никогаш.

Убиениот Пино на 11 декември 2018 година беше пријавен како исчезнат од страна на неговата мајка. На 29 април оваа година, човек пријавил во полиција дека на место викано Башинец, пронајден е човечки скелет кој бил затрпан со камења. Еден месец покасно, полицијата се изјасни дека го утврдиле идентитетот на Пино.

Мајката на убиениот Пино, изјави дека дека е задоволна од секторот за крвни деликти при МВР, но дека е премногу разочарана од секторот за исчезнати лица.

Според мене не треба ни да постојат, не се професионални. Како можеа овие од крвни деликти за неколку дена се да откријат. Уште тогаш на вработените во секторот за исчезнати им реков, видете ја локацијата на телефонот. Земаат државна плата, а се неспособни да работат. Ангела кога ја ставија на полиграф ми велеа „девојчето е мирно“. Се виде колку е мирно – изјави Маја Трпкоска.

-Ќе се борам за доживотна казна, тие не треба да излезат веќе никогаш од затвор. Како може човечки ум, нарочито на девојка од 22 години, да размислува така, да убие свој другар и шест месеци да си нема гајле, да си спие, да си шета. Тоа е нечовечки, таа е монструм. Среќа што не постои во Европа смртна казна, да бевме во Америка ќе добиеше смртна казна – се изјасни Трпковска денеска, откако даде исказ во Јавното обвинителство во Скопје.

Погледнете го целото интервју од мајката на убиениот Пино.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

На новите маички кои се голем хит во Грција, стои Сонцето од Кутлеш пред и по Заевото брусење на капаците од шахтите.

Грците се пошегуваа на наша сметка: Носат маички со изгребаното Сонце од Кутлеш

Откако пред четири дена Владата донесе наредба за отстранување на сонцето од Кутлеш...

Како што беше објавено наводно во телефонот на Боки биле пронајдени и експлицитни фотографии од нивното интимно дружење. Порталот објави дека фотографиите сега се во рацете на истражните органи во Скопје, кои утврдуваат дали врската на водителот и српскиот политичар има врска со аферата Рекет.

Пронајдени СМС пораки, експлицитни фотографии и две видеа кои докажуваат дека Боки бил во врска со српски политичар?

Откако завчера српски Телеграф излезе со насловна страна на која стоеше дека Боки...

Како што објави српски Курир, наводно  Боки нагласил дека ако тоа не го направат во рок од три дена, ќе изнесе во јавност докази за нивната вмешаност во рекетирањето, односно вмешаноста во случајот Рекет за кој тој е првоосомничен и во моментот се наоѓа во затворот во Шутка.

Боки 13 бара преместување на психијатрија, се заканил со докази против Заев

Првоосомничениот за случајот Рекет Бојан Јовановски испратил порака до државниот...