За време на полициска акција полицијата го пронашло девојчето затворено во подрум , и било итно екстрадирано во Македонја.

Објавил: Весна Петровска | 17 септември, 2019 11:11

МАЈКА ОД ШТИП ЈА ПРОДАЛА СВОЈАТА ЌЕРКА НА МАКРОА: Плачев и молев да не ме носат во хотелите

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Мајка од пеколот ја принудувала својата ќерка да се проституира поради долг.

Како што објави ТВ Стар, 14-годишна скопјанка три години била во ланецот на присилната проституција.

Нејзината биолошка мајка ја продала на макро во Шведска, каде тогаш 11-годишното дете сексуално ги задоволувало своите клиенти.

За време на полициска акција полицијата го пронашло девојчето затворено во подрум , и било итно екстрадирано во Македонја.

Како што информира ТВ Стар, и по ова агонијата на девојчето продолжила бидејки на проституција била приморувана од сопствената мајка и братот.

–Секој ден плачев и ги молев повеке да не одам по хотели во и околу Штип но тие никако не ме разбираа дека неможам. Постојано ме убедуваа дека доколку престанам со таа работа за леб ќе нема никој во семејството, изнело детето пред надлежните.

Сепак, освен за егзистенција, со парите од проституцијата девојчето плаќало големи долгови на својата мајка кон лихвари од Штип. Парите, како што изјавило девојчето за полицијата, во истиот момент биле предавани на мајка ѝ, а често се случувало во раните утрински часови пред вратата да чекаат и лихварите.

Во текот на 24 часа мајката на детето заедно со лихварите му обезбедувале од 3-4 клиенти на девојчето, а цената била од 1000 до 1.500 денари. Главно, клиентите биле средовечни и постари мажи чии имиња девојчето не ги знае, но тврдело дека може да ги препознае.

Девојчето само го пријавило случајот кај надлежните служби, по што било сместено во Центар за згрижување во Скопје. Наводите од нејзината изјава се утврдуваат и претстои истрага и одговорнсот за сите инволвирани.

Но, како што малолетниката кажала, таа не е единстевниот случај во мрежата на малолетнипката проституција. Случаи како нејзиниот во Штип имало и други а присилените деца на проституција клиенти пречекувале низ целата држава и надвор, велат извори за ТВ Стар .

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Според последните податоци на Државната изборна комисија (ДИК) објавени на нивната веб-страна, денеска гласаат 8.855 болни и немоќни и хронично болни чии пријави се прифатени од ОИК. Најмногу болни и немоќни за гласање се пријавени во Прилеп и во Кичево по 486 граѓани, потоа во Струмица – 465, во Ново Село 375, во Крива Паланка 361, во Делчево 335 и во Липково 331. Гласање за болни и немоќни нема да има во Вевчани, а во Желино е прифатено барањето на само едно лице, додека во Шуто Оризари и во Центар Жупа ќе гласаат по четири болни и немоќни лица. Во Арачиново се пријавени петмина за гласање денеска.

ВТОР ДЕН ГЛАСАЊЕ: Денеска гласаат болните, немоќните и затворениците

Втор ден од гласањето за предвремените парламентарни избори. Гласаат болните, немоќните,...

На базените не се препорачува користење на угостителски услуги, а за оние во состав на хотелски капацитети се препорачува почитување на горенаведените препораки, со напомена користењето на базенот да биде дозволен само за гостите од хотелот.

Се укина одредбата од протоколот за работа на кафулиња и ресторани на една маса да седат двајца, или четворица само ако се во роднинска врска

Владата на Република Македонија на денешната 76-та седница ги усвои протоколите што...

Објавата денеска на големо се споделува на социјалната мрежа, а во неа, се повиквуаат гласачите кои сакаат да гласаат за една партија да го чкртнат името „Северна“ на гласачкото ливче.

Директорот на ЗОО приведен поради објава на Фејсбук да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

Директорот на Зоолошката градина Скопје, Ѓорѓи Галетановски попладнево бил приведен...