Турнирот во Дубаи од 500 серии се играше за награден фонд од 2.794.840 долари.

Објавил: Рејхан Бајрами | 1 март, 2020 17:50

МАЈЧИНСКИ ПРЕГРАТКИ: Вака шампионот Ѓоковиќ беше пречекан на аеродромот во Белград(ФОТО)

Фото/Текст извор: © Foto: Zorana Jevtić магазин.мк

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ, кој вчера го освои својот 79 трофеј во својата кариера, денес пристигна од Дубаи во Белград.

Новак Ѓоковиќ денеска на аеродромот во Белград беше пречекан од многу навивачи, таткото Срѓан, мајката Дајана, братот Ѓорѓе и сопругата Јелена.

Новак Ѓоковиќ денеска на аеродромот во Белград беше пречекан од многу навивачи, таткото Срѓан, мајката Дајана, братот Ѓорѓе и сопругата Јелена.

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ по пети пат го освои турнирот во Дубаи, во моментов има 21 победа во низа, а од Обединетите Арапски Емирати порача: „Сакам да останам непоразен цела сезона“.

Факт е дека ова е тешко остварливо, особено што веќе е во поодминати години, но воедно не е невозможно кога е во прашање Ѓоковиќ.
Ова беше одлична недела за мене, која заврши со победа над Циципас. Никогаш не е лесно да се игра против него. И тој е во одлична серија, беше прилично тешко. Момент за пресврт беше првиот сет, истакна Србинот.

Сакам да останам непоразен цела сезона, се шегувам, всушност не се шегувам! Зошто да не биде така. Имав добар старт годинава. Ќе се обидам да продолжам да победувам, да добивам што повеќе самодоверба, додаде Ноле.

Турнирот во Дубаи од 500 серии се играше за награден фонд од 2.794.840 долари.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Тенис

Светскиот рекет број еден по деветти пат ја покори Австралија и дојде до својата 18-та гренд слем титула. Данил Медведев не успеа ниту да се закани. Ѓоковиќ одигра сурово и прецизно и на крајот славеше во финалето кое траеше помалку од два часа со 3:0 во сетови – 7:5, 6:2, 6:2.

КАКОВ ЦАР: Ѓоковиќ остана господар на тенискиот терен на Австралија Опен!

Новак Ѓоковиќ по 18-ти пат се закити со гренд слем титула, негова деветта на Австралија...

Имено, за време на полуфиналниот натпревар, Новак се жалеше при првиот сет за проблеми со повреди на вратот и левиот лакт, што предизвика големи сомневања дека е во лошо здравје.

Драма пред полуфиналето на Ролан Гарос: Голема грижа за Новак Ѓоковиќ!

Новак Ѓоковиќ наскоро треба да го започне својот дуел во полуфиналето на Ролан Гарос,...