По однос на уредбата за носење на лична заштита на лицето на целата територија на државата констатирани се вкупно 673 прекршоци.

Објавил: Стојче Бушин | 31 мај, 2020 11:00

МВР: За 24 часа, казнети 673 лица кои не носеле маски!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Министерството за внатрешни работи и понатаму ги презема неопходните мерки и активности кои се однесуваат на почитување на мерките на владата, а се насочени кон справување со пандемијата од коронавирусот.

Во текот на изминатото деноноќие од страна на министерството за внатрешни работи констатирано е дека:

На територијата на државата, според евидентираните податоци, на 91 лица им се издадени решенија за изолација, а 78 лица потпишале изјави за самоизолација. Од страна на полициските службеници извршени се контроли кај лица во изолација и самоизолација, при што не се евидентирани лица кои не ги почитувале мерките за изолација и самоизолација.

По однос на уредбата за носење на лична заштита на лицето на целата територија на државата констатирани се вкупно 673 прекршоци, информираат од МВР!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Закони

Скопското обвинителство ова го потврди за телевизијата, а докторката казната ја доби бидејќи наместо да оди во самоизолација по враќање од пат од Италија, таа одеше на работа и учествуваше на семинар.

КРИВИЧЕН ПРЕСУДИ: Докторката Нина Цаца Биљановска казнета со 10.000 евра

Кривичниот суд го прифати барањето на Основното јавно обвинителство и со 10.000 евра...

За да ДИК работи легитимно и легално, нагласи, и треба решение од претседателот на Собрание кое е првиот основен столб во Изборниот законик како се организираат избори.

Деркоски: Нема да свикам седница на ДИК без решение за нов датум за избори од Талат Џафери!

Ние во ДИК не сме Уставен суд и мораме да го применуваме законот, а не да судиме дали...