Оглас за вработување на полицајци!

Објавил: Рејхан Бајрами | 29 декември, 2020 9:28

МВР објави јавен оглас за вработување на 600 полицајци

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Министерството за внатрешни работи согласно своите организациони потреби, како и согласно одредбите од Законите за внатрешни рабои и за полиција и подзаконските акти денес објави јавен оглас за прием на 600 извршители за работното место „полицаец“.

За засновање на работен однос на 600 извршители на работно место „Полицаец“ за работа во Министерството за внатрешни работи, и тоа:

 1. Сектор за внатрешни работи Скопје ——————————– 100 извршители
 2. во Сектор за внатрешни работи Струмица —————————– 50 извршители
 3. во Сектор за внатрешни работи Охрид ———————————- 50 извршители
 4. во Сектор за внатрешни работи Битола ——————————— 50 извршители
 5. во Сектор за внатрешни работи Тетово ———————————-30 извршители
 6. во Сектор за внатрешни работи Велес ———————————– 30 извршители
 7. во Сектор за внатрешни работи Штип ———————————– 30 извршители
 8. во Сектор за внатрешни работи Куманово —————————– 50 извршители
 9. во Регионален центар за гранични работи Север ——————– 50 извршители
 10. во Регионален центар за гранични работи Запад ——————– 30 извршители
 11. во Регионален центар за гранични работи Југ ————————- 30 извршители
 12. во Регионален центар за гранични работи Исток ——————– 20 извршители
 13. во Оддел за заштита на определени личности и објекти ———– 30 извршители
 14. во Единица за брзо распоредување —————————————- 30 извршители
 15. во Единица за специјални задачи —————————————— 20 извршители.

По спроведената постапка за селекција, избраните кандидати за полицаец склучуваат договор за основна обука за полицаец во времетраење од 1 (една) година, која ќе се спроведе во Центарот за обука во Министерството за внатрешни работи и на истата се упатуваат за 10% поголем број кандидати за полицаец од бројот на слободни места за кои е распишан овој оглас, односно во Центарот за обука ќе бидат упатени вкупно 660 кандидати.

На овој линк се сите потребни услови:

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Според податоците, станува збор за група за која полицијата подолго време работи на разбивање на ланецот наркотици.

Голема акција на МВР во Гевгелија, запленета голема количина на дрога

Во Гевгелија во тек е акција за сузбивање на нелегална трговија со дрога. Неофицијално...

Собранието вчера попладне и изгласа доверба на Владата, откако претходно тоа од пратениците усно го побара премиерот Зоран Заев!

Заев: Да ги изгласаме клучните Закони во Собранието и сите да работиме во функција на развој на државата

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев на денешниот официјален...

- Селата се наоѓаат во зоната за одржливо користење, која е внимателно предложена со цел да овозможи непречено функционирање на луѓето во населените места на целата територија на паркот.

Нашата држава ќе добие прв Национален парк од прогласувањето на независноста

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини на денешната прес–конференција...