Од таму апелираат до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид-19.

Објавил: Стојче Бушин | 20 септември, 2020 11:48

МВР регистрира 701 прекршок за неносење маски

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Министерството за внатрешни работи регистрира седумстотини и еден прекршок во текот на изминатото деноноќие по однос на мерката за неносење лична заштита на лице.

Од таму апелираат до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид-19.

Исто така на територија на град Скопје во текот на вчерашниот ден се изречени вкупно 339 санкции, меѓу кои 17 за возење без возачка дозвола , 140 за пречекорување на дозволената брзина на движење, 14 за нерегистрирани и технички неисправни возила и 33 за мотоциклисти.

Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека се изречени и 63 санкции за непрописно паркирани возила, 50 возила подигнати од пајак службата (вкупно 113)!

– Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот, се вели во соопштението на МВР.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Сообраќај

На улицата Никола Карев од четирите постојни сообраќајни ленти сега се направени три со што е обезбеден простор за велосипедистите.

УЛИЦАТА НИКОЛА КАРЕВ ПУШТЕНА ВО СООБРАЌАЈ СО НОВ ПРОСТОР ЗА ВЕЛОСИПЕДИСТИТЕ

Екипите на Град Скопје деновиве ја завршија реконструкцијата на коловозот на улица...