Кога воспаление на бубрезите или мочниот меур, се препорачува дневен оброк, несолена тиква со малку домат и сецкан кромид, кој е зачинет со лажица кисела павлака.

Објавил: Сара Фемина | 11 октомври, 2020 19:25

Медицински својства на тиквата: Одличен лек за бубрези, проблеми со менопаузата, проширени вени

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Тиквата се препорачува за луѓе кои страдаат од ревматизам, гихт, воспаление на бубрезите и мочниот меур.

Добро е и против воспаление на јајниците и проблеми со менопаузата – кога треба да јадете и да го пиете неговиот сок поредовно и во поголеми количини.

Обичната и мускатната тиква имаат цилиндрично стебло, додека бундевата има петоаголно стебло.

Кога воспаление на бубрезите или мочниот меур, се препорачува дневен оброк, несолена тиква со малку домат и сецкан кромид, кој е зачинет со лажица кисела павлака.

Тиква е супериорна споредена со другите есенски овошја и зеленчук во однос на хранливите материи кои ги содржи. Има вредни диетални и хранливи квалитети.

Сиромашна е со маснотии – на порција од 100 г содржи 26 kcal, 7 г јаглени хидрати, 2,8 г шеќер и 1 г протеини.

Тиквата како есенско- зимска исхрана е добар избор, бидејќи е богата со калиум, натриум, магнезиум, фосфор, железо, како и вредни витамини Ц, Б1, Б2. Портокаловата убавица е корисна и за разубавување, односно ќе ви даде свеж тен и сјајна кожа, благодарение на  каротеноидите кои ги содржи.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Совети

Поминале минути на тешки битки, чекале поглед од докторите дека сè ќе биде добро, дека ќе помине. Благоја Грујовски е еден од нив.

ЕМОТИВНО СВЕДОШТВО НА ФОЛК-ПЕЈАЧОТ ГРУЈОВСКИ: АКО НЕ ДОЈДЕВ ВО „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“, ЌЕ ЈА ИЗГУБЕВ БИТКАТА СО КОВИД-19

Никој не е поштеден и болеста секому може да му донесе тешка борба – борба за животот....

Информациите од регулаторните тела од Германија и Канада, од вчера, се дека оваа вакцина привремено ќе ја користат само кај популација постара од 60 години.

ФИЛИПЧЕ: АСТРА ЗЕНEКА Е БЕЗБЕДНА ЗА ВОЗРАСНИТЕ ГРАЃАНИ

Вакцината на Астра Зенека е безбедна за возрасните групи граѓани со кои денеска ја...

Кокцигеалниот сегмент е составен од крстната коска која е формирана со спојување на 3 до 5 мали прешлени. Најчесто крстната коска е составена со спојување од 4 мали прешлени, но кај некои луѓе можно е таа да биде составена од 3 или 5 мали прешлени, што не влијае на нејзината функција.

ЗДРАВЈЕ: Структура и функција на здравиот ’рбет

Рбетот претставува комплексна структура која овозможува стабилност и мобилност на...