Втората по бројност држава во Австралија, Викторија, е епицентарот на вториот бран на епидемијата, а во моментот има 75% од вкупниот број на заразени лица во Австралија.

Објавил: Мирко Бачиќ | 6 септември, 2020 12:28

МЕЛБУРН И ПОНАТАМУ ПОД РЕСТРИКТИВНИ МЕРКИ: Ново жариште во државата Викторија!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs / Tanjug, Foto: Profimedia магазин.мк

Во државата Викторија, бројот на заразени случаи не се намалува со очекуваното темпо, па затоа денес беше донесена одлука за продолжување на строгите итни мерки до крајот на септември.

Премиерот на Викторија, Даниел Ендрус денес го продолжи времетраењето на строгата вонредна состојба до 28 септември и претстави план за постепено ублажување на ограничувањата во следните два месеци, објави Ројтерс.

„Засега, не смееме да ги олеснуваме ограничувачките мерки затоа што многу брзо би ја изгубиле контролата“, рече Ендрус на прес-конференција.

Втората по бројност држава во Австралија, Викторија, е епицентарот на вториот бран на епидемијата, а во моментот има 75% од вкупниот број на заразени лица во Австралија.

Во последните 24 часа се регистрирани околу 60 нови случаи, вкупно 26.282 низ Австралија.

Најнаселената австралиска држава Нов Јужен Велс има значително помалку нови инфекции од Викторија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Криза

Шпанија минатата недела стана првата земја во Европа и шеста во светот која регистрирала милион случаи на заразени со Ковид-19.

Шпанија воведе вонредна состојба: Полициски час од 23 до 6 часот наутро

Шпанската влада прогласи вонредна состојба во земјата поради коронавирусот и воведе...

Тој исто така оцени дека само либискиот народ може да најде политичко решение за граѓанската војна во нивната земја, без присуство на странци на нивна територија, потенцирајќи дека Грција е подготвена да придонесе за мирната иднина на Либија.

МИЦОТАКИС: Турција има империјалистички фантазии, само либискиот народ може да најде решение за граѓанската војна, а не странците

По самитот Кипар-Египет-Грција во Никозија, грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис ја...

Тие дадоа 48 часа да ја преиспитаат одлуката, сметајќи дека не се единствените виновни за лошата епидемиолошка состојба.

Околу 2.000 луѓе ќе изгубат работни места со затворање на локалите: Протестот на угостителите во Будва им даде на властите рок од 48 часа

Членовите на Здружението на угостители на Будва се собраа на протест, од кој го повикаа...

Објавени се и некои шокантни приказни за луѓето кои ги изгубиле своите најблиски во пандемијата Ковид-19.

ШОК ФИЛМ ЗА ЖРТВИТЕ НА КОРОНА: Медицинска сестра од Њујорк плачe – Вирусот го уништи моето семејство!

Џесика Каро од Њујорк ја изгуби својата мајка и уште тројца членови на семејството...