Според политичките аналитчари во Албанија, балканската турнеја на Меркел која за еден месец заминува во политичка пензија е потврда за тоа колкаво значење Гемранија придава на Западен Балкан.

Објавил: Рејхан Бајрами | 13 септември, 2021 6:30

Меркел денеска ќе допатува во Србија, а во вторник ќе ја посети Албанија

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Германската канцеларка денеска ќе допатува во Србија, а во вторник ќе ја посети Албанија.

Меркел во Белград ќе има средба со српскиот претседател Вучиќ додека во Тирана ќе се состане со албанскиот премиер Еди Рама, но и со шефовите на владите на Македонија, Косово, Црна Гора и Босна и Херцеговина.

Според најавите ќе се разговара за зајакнување на регионалната соработка.

Според политичките аналитчари во Албанија, балканската турнеја на Меркел која за еден месец заминува во политичка пензија е потврда за тоа колкаво значење Гемранија придава на Западен Балкан.

Канцеларијата на германската канцеларка претходно објави дека разговорите меѓу двајцата државници ќе се фокусираат на билатералните односи, економските и политичките прашања и на европската перспектива!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Меѓу самостојните надлежности во Швајцарија спаѓаат здравството, социјалата, редот и мирот и образованието, и данокот.

Сите зборуваат за Швајцарија а многу малку знаат за Вестфалскииот мир

Швајцарија е поделена на 26 кантони — сојузни единици што ја сочинуваат државата. Од...

Укинати се и препораките за работа од дома, за избегнување на возрасните да учествуваат на масовни спортски натпревари и кампови, делумно да се одржува настава од далечина на универзитетите и да се носи маска во случај на метеж во јавниот превоз.

Шведска ги укина мерките, ги прекина тестирањата и ги отвори границите

Шведска од денеска ги укина сите епидемиолошки мерки, го прекина масовното и бесплатно...