Меркел на прес-конференцијата го најави утрешниот состанокот на Евро-групата на кој ќе се разговара за предлогот на Советот на ЕУ и рече дека Германија ќе биде добро толку колку што ќе биде Европа.

Објавил: Катерина Крстиќ | 6 април, 2020 19:12

МЕРКЕЛ ЗА КОРОНАВИРУСОТ: Ова е најголемиот предизвик за ЕУ од своето основање!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека ЕУ се соочува со најголемиот предизвик уште од своето основање.

– Ние се соочуваме со голем предизвик за здравјето на граѓаните и сите држави членки се соочуваат со тоа. Затоа, мора да биде во интерес на сите, вклучително и за Германија, да не излеземе од оваа криза ослабени туку посилни “, рече таа.

Германската канцеларка Ангела Меркел  две недели помина во домашна изолација поради сомнеж за инфицираност со коронавирус.

Меркел на прес-конференцијата го најави утрешниот состанокот на Евро-групата на кој ќе се разговара за предлогот на Советот на ЕУ и рече дека Германија ќе биде добро толку колку што ќе биде Европа.

Таа истакна дека во оваа криза можело да се види колку економии се мрежни и испреплетени и дека одговорот мора да биде само во Европа, посилна Европа која работи добро во сите делови на и во сите нејзини членки.

Таа изјави дека земјите што се членки на Еврогрупата се особено поврзани и дека очекува министрите за финансии да дадат предлози за надминување на кризата.

Меркел потсети на постоењето на кризниот инструмент ЕСМ, кој има кредитни линии на располагање во случај на природни непогоди, додавајќи дека пандемијата секако спаѓа во нив.

Таа го поздрави предлогот на претседателот на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, за зачувување на работни места, велејќи дека треба да се направат многу напори во оваа област.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Ким зборуваше на партиската средба за вирусот корона, додека Северна Кореја ги затвори границите и воведе карантин пред шест месеци.

КИМ СЕ ПОФАЛИ СО УСПЕХ ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ: Детално го планиравме спречувањето на вирусот!

Водачот на Северна Кореја Ким Јонг Ун го поздрави „големиот успех“ во борбата против...

Иако сега пламенот е ставен делумно под контрола од локалната противпожарна единица, ветерот беше тој кој дополнително го отежнува целосното гаснење.

ГРЦИЈА ВО ПЛАМЕН: Пожари на грчките острови Евија и Крит

Големи пожари избија вчера на грчките острови Евија и Крит, а ветерот дополнително...

Светската здравствена организација предупреди дека пушењето е поврзано со поголем ризик од тешка коронавирусна болест и смрт кај болнички пациенти, иако не може да прецизира колку точно тие ризици можат да бидат повисоки.

ОТКРИЕНА ВРСКА МЕЃУ КОРОНАВИРУСОТ И ЦИГАРИТЕ: Пушачите ова мора да го знаат!

СЗО посочи дека пушачите сочинуваат 18% од хоспитализираните пациенти со коронавирус. Светската...

Директорот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејсус рече дека дневно се регистрираат до 160.000 случаи и ги повика сите земји да преземат сеопфатен пристап во борбата против вирусот.

СЗО ГО ПРЕДУПРЕДУВА СВЕТОТ: Пандемијата е се повеќе присутна, придржувајте се до мерките за заштита!

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека 60% од 10 милиони пациенти ширум...