Кризата „Ковид-19“ е најголемиот тест за светска солидарност “, подвлекуваат тие, додавајќи дека само едно место во светот е под влијание на овој вирус, сите луѓе и економии ширум светот се загрозени.

Објавил: Мирко Бачиќ | 3 февруари, 2021 15:12

МЕРКЕЛ И МАКРОН СО ЗАЕДНИЧКА ПОРАКА: Светот ќе биде поинаков по пандемијата – Ова е најголемиот тест за светска солидарност!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Пандемијата на корона вирусот дава шанса за нов поредок во светската политика, сметаат германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон, како и други светски политичари.

Светот ќе биде поинаков по пандемијата“, нагласија Меркел и Макрон во написот за Франкфуртер алгемајне цајтунг (ФАЗ)!

Актуелната криза, според нив, дава можност да се врати консензусот за меѓународниот поредок преку ефективна соработка, солидарност и координација, како што додаваат, поредок што ќе се потпира на мултилатерализам и владеење на правото.

Покрај Меркел и Макрон, текстот го потпишаа и претседателот на Сенегал, Маки Сал, како и генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, претседателот на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и претседателот на Советот на ЕУ, Чарлс Мишел.

Кризата „Ковид-19“ е најголемиот тест за светска солидарност “, подвлекуваат тие, додавајќи дека само едно место во светот е под влијание на овој вирус, сите луѓе и економии ширум светот се загрозени.

Од тоа, посочуваат тие, потребно е да се извлечат поуки за идните кризи.

За да се решат овие предизвици, мултилатерализмот не е само друга дипломатска техника. Тој го обликува светскиот поредок и е многу специфичен начин за организирање меѓународни односи засновани на соработка, владеење на правото, колективно дејствување и заеднички принципи.

Второ, ние мора да изградиме посеопфатен мултилатерализам, почитувајќи ги нашите разлики, како и нашите заеднички вредности содржани во Универзалната декларација за човекови права “, рече Макрон!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Според статистичките податоци на Европската канцеларија за азил, во август, поднесени се 1.400 барања од албански граѓани, што е зголемување за 46 отсто во споредба со јули и повеќе од двојно во однос на јуни.

Албанските граѓани најбројни баратели на азил во ЕУ од земјите во регионот

Во текот на изминатото лето се бележи рекордно зголемување на бројот на баратели на...

Претходно, немаше ниту еден ден без смртни случаи од Ковид-19 од 2 август 2020 година, според националната телевизија НХК. Во саботата, сепак, беа регистрирани три смртни случаи.

Јапонија без ниту еден смртен случај од Ковид-19 првпат по 15 месеци

Јапонија во неделата не забележа ниту еден смртен случај од Ковид-19, првпат по повеќе...

Затворањето, во кое се дозволени само основни продавници, како аптеки и супермаркети, а училиштата и државните градинки се затворени, доаѓа за време на еднонеделното затворање на компаниите низ целата земја од 30 октомври.

Москва воведе „локдаун“, луѓе во заштитни одела ги дезинфицираат улиците

Рускиот главен град Москва денеска ги воведе своите најстроги мерки за „локдаун“...