Повремено ќе има продори и од северните предели на Евроспкиот Континент кој ќе условуваат повремено освежување на времето!

Објавил: Стојче Бушин | 4 јуни, 2020 7:28

МЕСЕЧНА АНАЛИЗА НА ВРЕМЕТО: Еве каков ќе ни биде месец јуни се до крајот!

Фото/Текст извор: ©Метео Аларм/Магазин.мк

Според најновите анализи кој се направени со помош на најпрецизните метеоролошки модели, месец јуни гледан по температурите на воздухот ќе биде просечен, што значи се очекуваат типични температури за тој дел од годината, повремено е можно позитивно отстапување кај истите.

Повремено ќе има продори и од северните предели на Евроспкиот Континент кој ќе условуваат повремено освежување на времето.

Што се однесува пак до температурите на воздухот, истите би биле исто така околу просекот за тој дел од годината, што значи дека се очекува нормално количество на воден талог. Повремено не се исклучува можноста и за повремени продори на поголеми влажни воздушни бранови кој би условиле поинтензивни врнежи низ нашата држава.

НАПОМЕНА: Состојбата и понатаму ќе се следи, за секоја ново настаната временска состојба можете да ги следите нашите секојдневни детални анализи на времето, што значи дека промена во деталната месечна анализа на времето и тоа како е можна.

Подготви: Славчо Попоски 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Ќе дува слаб до умерен ветер од северен и од северозападен правец. Максималната дневна температура ќе се искачува во интервалот од 26 до 33 степени.

Временска прогноза: За викендот на повеќе места нестабилно со пороен дожд

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево и топло со умерена облачност. Во попладневните...

Во попладневните часови ќе има услови за изолирана појава на краткотраен дожд и ретки грмежи. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 23 до 31 степен.

Времето денеска: Услови за изолирана појава на краткотраен дожд и ретки грмежи

Денес времето во Македонија ќе биде сончево со умерена локална облачност и со слаб...

Температурите на воздухот ќе бидат за пет до шест степени пониски во однос на оние кои ги имавме до вчера и ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 30 степени, во најтоплите предели истите има услови да се искачат до околу 33 степени.

Детална временска прогноза: Од денес пониски температури и северен ветер

Денес времето ќе биде сончево и малку посвежо за развика од изминатите денови со мала...