Македонскиот вицепрвак Металург, имаше можност за победа меѓутоа при самиот крај остана поразен од Војводина.

Објавил: Сара Фемина | 29 ноември, 2018 22:30

Металург замина без никакви бодови од Нови Сад

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Војводина-Металург 31-30 што е седми пораз за скопската екипа во тековната Сеха сезона.

Македонскиот вицепрвак имаше можност за реми и за победа ,но шансата исчезна на крајот.Металурзите имаа поволен резултат во поголемиот дел од гостувањето.

Водство од 5. минута ,разлика на полувреме од 15-17 и предност до 44 минута кога домашните поведоа со 24-23.Во продолжение, Војводина ја имаше потребната концентрација и победи со еден гол разлика.
Шпенде со 7 голови беше прво име во статистиката кај Металург,Токиќ постигна 6. Според календарот металург на 5 декември го пречекува Вардар.

 Покрај во ВИП Супер лигата, клубот настапува и во СЕХА лигата и во ЕХФ Лигата на шампионите. Сопственик на РК „Металург“ е Минчо Јорданов, а тренер е Данило Брестовац. Клубот е создаден во 1971 година, под покровителство на Скопската железарница. Првичната идеја била да се создаде ракометен клуб од самите вработени во фабриката. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Ракомет

Целата јавност реагираше на ваквото соопштение на Самсоненко дека ќе го напушти клубот а Тимур Дибиров открива како тие реагирале на неговата оставка.

ВИДЕО: Дибиров прозборе за Самсоненко- еве како вардарци реагирале кога им соопштил дека ќе ги напушти

Македонскиот шампион во ракомет РК Вардар, веќе застанува на нозе откако беше соопштено...

Денеска во јавноста излезе веста дека наводно бизнисменот Хари Костов влегува во ракометниот првак и го презема управувањето со РК Вардар, но ова се неофицијални информации до кој дојде порталот Скопје Инфо од извори во клубот.

Конечно е откриено кој ќе биде нов сопственик на РК Вардар

Откако првиот човек на РК Вардар, Сергеј Самсоненко изјави дека дава оставка, се шпекулираше...

Имено станува збор за најнова вест, дека договорена е соработка на повеќе компании и бизнисмени, кои во иднина ќе бидат дел од македонскиот ракометен бренд кој беше европски првак, и за среќа во целата акција се вклучија домашните моќници.

Радосна вест за фановите на Вардар- Сергеј Самсоненко останува во клубот

Иако пред извесно време беше објавено дека првиот човек на Ракометниот клуб Вардар...

Покрај Вардар, во полуфиналето ќе играат и унгарски Веспрем, шпанската Барселона и полскиот првак Килце. Завршниот фајнал-фор во Келн ќе се одржи на 1 и 2 јуни. `

ОЈ ВАРДАРЕ МАКЕДОНСКИ ТИ ЈА КРАСИШ МАКЕДОНИЈА – Одиме во Келн по нова Европска титула !

Македонскиот првак Вардар загуби од ПИК Сегед со 29:25, но ја сочува предност од првиот...