Тој истакна дека нажалост во Албанија, принципите и вредностите кои како што вели се столб и срце на демократскиот свет, воопшто не се почитуваат.

Објавил: Катерина Крстиќ | 15 септември, 2019 14:54

Мета со порака до граѓаните: Да ја вратиме Албанија на Албанците

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Шефот на албанската држава Илир Мета  упати порака до граѓаните за време на своето обраќање на Меѓународниот ден на демократијата, потсетувајќи дека во темелите на демократијата е гласањето, правото на секој граѓанин да избира и да биде избран, политички плурализам.

Мета со порака до граѓаните: Да ја вратиме Албанија на Албанците, или сега или никогаш

Тој истакна дека нажалост во Албанија, принципите и вредностите кои како што вели се столб и срце на демократскиот свет, воопшто не се почитуваат.

Мета истакна дека денес Албанија е последна во регионот пред вратата на ЕУ.

–Опасната појава на паралелна држава на пропаганда и јавно приватно партнерство и подземни агенди кои ја фатија за врат Албанија, не се ништо друго освен заговор против демократијата, секоја нејзина вредност и начело, против суверенитетот на сите граѓани, кои сакаат вистинска европска и западна демократија – пишува Мета во пораката објавена на Фејсбук.

Мета истакна дека денес тие имаат заедничка цел и историска мисија: Да ја спасиме демократијата од заложништво на едно неодговорно и нелегитимно малцинство.

–Времето не чека! Ова е нашата битка! На слободните, чесни и вредни луѓе на нашата прекрасна младост! И на сите нас кои ја сакаме Албанија со нашите срца и души! И јас сум порешителен од кога било! За демократска Албанија, како цела Европа! Бидејќи за слободата, демократијата и човечкото достоинство не се преговара – порача Мета.

Мета се обрати кон граѓаните со моќна порака со која порачува дека демократијата денеска е патриотска должност со цел „да се врати вербата на секој граѓанин, секој млад човек, дека најдобрата иднина е единствено во нивната држава и дека решението не може да се бара надвор од неа.

–Заминувањето од земјата не е решение, туку будењето и промената! Заминувањето ги интересира оние што сакаат да ја испразнат Албанија од Албанците, така што тие со време планираа бавно убивање на демократијата и владеењето на правото. Да ја вратиме Албанија на Албанците и единствено ним!Или сега или никогаш!Затоа што нашата младина надвор може да најде се што и недостасува денес тука, но тие никогаш нема да најдат татковина – стои во пораката на Мета.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

И додека во Грција мака мачат со короната, Македонците топ не ги бие, во ресторан се влегува без никаков тест, без потврда за вакцина, а згора на тоа никој не ги конторлира гостите дали носат маски или.

Грците го обраа бостанот, 40560 илјади ново заразени со ковид

Веќе четврти ден по ред, Грција бележи рекордно високи бројки на дневни случаи на...

Бегзиќ утрово на зградата ги залепил натписите „Вратете ги парите што ги украдовте од работниците на Приморка“

Крај на драмата во Бар: СЕ ПРЕДАДЕ мажот кој се закануваше дека ќе активира експлозив

Крај на драмата во Бар: СЕ ПРЕДАДЕ мажот кој се закануваше дека ќе активира експлозив Црногорецот...