Под плаштот на реформи се најавува и метла во администрацијата ?

Објавил: Узунов Бобан | 15 мај, 2019 10:46

Метлата на Заев и за административните службеници ?

Фото/Текст извор: ©магазин

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски во вчерашното интервју на 1ТВ посочи дека вработените во администрацијата се вишок, и тоа не значи ако сега имаат одредено работно место, функција утре или за година, две нема да ги избркаат.

„Статус кво ситуацијата не може веќе да остане вака. Ние овие анализи ќе ги направиме. Ние сме социјалдемократска левичарска влада и викаме нема никого да отпуштиме. Значи никој нема да остане на улица. Но да остане вака како што е невозможно“, посочи Дамјан Манчевски во интервју за 1ТВ за анализата која се подготвува за префрлање на вработени од администрација во приватен сектор. 

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, за кого  и се зборува дека може да биде жртва на операцијата Метла, сега најавува реформи во администрацијата со префрлање на вработени од јавен во приватен сектор најверојатно испраќајќи порака до Заев дека е подготвен да ја спроведе оваа реформа доколку остане на позицијата министер. 

10 години сите членови на СДСМ беа најдискриминирани граѓани во државата со тоа што им беше забрането да се вработуваат во јавен и приватен сектор и ова е факт. Денеска е чудно што било кој симпатизер на оваа власт се вработува и во јавни институции. Каде да одат овие луѓе, треба да ја напуштат државата… Сега има Антикорупциска комисија и сето она за што се смета дека е проблематично треба да се поднесе претставка и да се одлучува по неа, -изјава на Дамјан Манчевски од 11 февруари 2019 година.

Изјавата на Дамјан Манчевски од февруари годинава во која тој принава дека партиските членови на СДСМ се вработуваат во државни институции беше доволна причина метлата на Заев за овој министер да заигра и порано . Во земјли членки на ЕУ не може да се замисли првиот човек на државната администрација да оправдува партиски вработувања, наместо да го промовира мерит принципот каде најспоспобните и најобразованите ќе ги добиваат работните позиции.


Прашањето кое го поставува јавноста е дали под насловот реформа за отпимизрање на бројот на администрацијата всушност ќе се врши чистка на партиски неподобните кадри на власта ?

Неопходните реформи во администрација, што ги најавува Манчевски без никакви критериуми и законски основи остaваат простор за шпекулации во јавноста и можност за политички притисок врз државната администрација од страна на вториот и третиот ешалон на власта.  

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

По потпишувањето на Договорот Харадинај изјави дека неговата и партијата на Ахмети денеска „успеаја да ги обединат најдобрите експертизи за една развојна програма за земјата“.

Харадинај и Ахмети потпишаа договор за предизборна коалиција

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК), премиерот во оставка Рамуш Харадинај...

Митановски истакнува дека во рекетот бил директно инволвиран и синот на Катица Јанева.

Поранешен пратеник објави шокантни информации: Синот на Катица Јанева директно инволвиран во “Рекет”

Веле Митаноски кој е поранешен пратеник во македонското Собрание, објави шокантни...

Изминатиов викенд Љубомир Спасиќ зема учество во последниот натпревар сезонава кој се одржуваше во Чешке Буџејовице, каде што се сумираа резултатите од сите овогодишни трки. Претходно тој се натпреваруваше во натпреварите за Европски куп и во Македонија, Словенија, Германија, Шпанија и Италија, по кои заврши прв во генералниот пласман во конкуренција на повеќе од 200 кајакари од 17 европски држави.

Љубомир Спасиќ е првиот Македонец кој освои Европски куп во кајак! (ВИДЕО)

Љубомир Спасиќ  од Велес е првиот Македонец што го освоил Европскиот куп во дисциплината...