Се поверојатно е дека Никола Димитров нема да продолжи како министер за надворешни работи.

Објавил: Данаил Михајловски | 14 мај, 2019 17:09

Метла во владата: Шеќеринска во МНР на местото на Димитров, Атила Реџепи на местото на Хазби Лика!

Фото/Текст извор: ©магазин

Од партиски извори во СДСМ, Магазин дознава, дека Радмила Шеќеринска најверојатно ќе биде новиот министер за надворешни работи. Оваа рокада од министерството за одбрана во МНР веќе била предмет на дискусија меѓу Шеќеринска и Заев уште за време на претседателската кампања, а се очекува да се случи во јуни, како дел од владината реконструкција т.е “метла“. Ротирањето од одбрана во МНР, Шеќеринска го сметала како нејзино заслужено унапредување. Ваквата партиска информација оди во прилог на тврдењата дека Никола Димитров, веројатно од свои лични и кариерни причини, ќе го напушти кормилото на МНР, а можно е да биде ангажиран во некоја меѓународен невладин институт или да добие некоја солидно платена позиција во меѓународна организација во Брисел, Хаг или Њу Јорк. Од одбрана во МНР, заедно со министерката Шеќеринска, се враќа и Катерина Ставревска, која важи за нејзина десна рака во кабинетот.

Во ДУИ се поизвесно е заминувањето на Хазби Лика од вице-премиерското место за спроведување на рамковниот договор, наводно заради несогласувања со партиското раководство кои траат повеќе месеци. Оваа позиција, по предлог на владата, сега е преобразена во ново министерство за политички систем и односи помеѓу заедниците. Фаворитот на Али Ахмети за добивање на оваа нова министерска позиција е Атила Реџепи, кој во декември 2018 година беше генерален секретар на ДУИ. Според изворите од СДСМ, во разговорите кои Али Ахмети ги имал со премиерот Зоран Заев бил постигнат и начелен договор кадар на ДУИ повторно да застане на чело на министерството за правда, со кое во моментов раководи министерката Рената Дескоска. Доколку биде тргната од ресорот правда Рената Дескоска изјави дека ќе се врати на правниот факултет во Скопје, каде што има статус на редовен професор.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

По потпишувањето на Договорот Харадинај изјави дека неговата и партијата на Ахмети денеска „успеаја да ги обединат најдобрите експертизи за една развојна програма за земјата“.

Харадинај и Ахмети потпишаа договор за предизборна коалиција

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК), премиерот во оставка Рамуш Харадинај...

Митановски истакнува дека во рекетот бил директно инволвиран и синот на Катица Јанева.

Поранешен пратеник објави шокантни информации: Синот на Катица Јанева директно инволвиран во “Рекет”

Веле Митаноски кој е поранешен пратеник во македонското Собрание, објави шокантни...

Изминатиов викенд Љубомир Спасиќ зема учество во последниот натпревар сезонава кој се одржуваше во Чешке Буџејовице, каде што се сумираа резултатите од сите овогодишни трки. Претходно тој се натпреваруваше во натпреварите за Европски куп и во Македонија, Словенија, Германија, Шпанија и Италија, по кои заврши прв во генералниот пласман во конкуренција на повеќе од 200 кајакари од 17 европски држави.

Љубомир Спасиќ е првиот Македонец кој освои Европски куп во кајак! (ВИДЕО)

Љубомир Спасиќ  од Велес е првиот Македонец што го освоил Европскиот куп во дисциплината...