ВИДЕО

Објавил: Калина Мартинска | 1 јуни, 2024 18:45

Мечка со две мечиња се појави на пат во Маврово

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

Мечка со две мали мечиња среде пат. Видео со нив е постирано на платформата Х, со опис дека е во Маврово.

Во еден момент, додека се на асфалтот, тие ги забележуваат луѓето пред нив кои ги снимаат и уште двајца зад нив кои ги набљудуваат, по што мечката ги поведе мечињата во шумата.

 

Проценките велат дека на територијата на националниот парк има околу 170 мечки. Нивниот лов е забранет во Македонија, иако се бележи тренд на нивно размножување во националните паркови.

Мечките сè почето се појавуваат и во населените места. Најалармантно беше лани во село Жировница, каде имаше случаи на напади од мечка врз домашни животни, но и обиди за влез во некои од куќите.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интересно