Стигнаа реакциите од Израел

Објавил: Калина Мартинска | 20 мај, 2024 16:05

Меѓународниот кривичен суд бара потерници за Нетанјаху и тројцата лидери на Хамас

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

Главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд во понеделникот рече дека бара налози за апсење на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и министерот за одбрана Јоав Галант, заедно со лидерот на Хамас во Газа Јахја Синвар и двајца други претставници на Хамас во врска со војната меѓу Израел и Хамас.

Карим Кан рече во соопштението дека неговата канцеларија верува дека Нетанјаху и Галант „носат кривична одговорност“ за воени злосторства и злосторства против човештвото, вклучително и гладување цивили како метод на војување и намерно насочување напади врз цивили.

„Мојата канцеларија наведува дека овие дела биле извршени како дел од заедничкиот план за користење на гладувањето како метод на војна и други акти на насилство против цивилното население во Газа како средство за елиминирање на Хамас, обезбедување враќање на заложниците кои Хамас ги киднапирал и колективно да го казнат цивилното население во Газа, кое тие го сметаа за закана за Израел“, рече Кан.

Покрај Синвар, Кан рече дека командантот на военото крило на Хамас Мохамед Диаб Ибрахим ал-Масри и шефот на политичкото биро на Хамас Исмаил Ханија се исто така одговорни за воени злосторства и злосторства против човештвото.

Кан рече дека обвиненијата против претставниците на Хамас вклучуваат убиство, земање заложници како воено злосторство, силување и друго сексуално насилство и тортура.

„Мојата канцеларија смета дека овие лица планирале и поттикнале извршување на злосторства на 7 октомври 2023 година, а преку нивните сопствени дејствија, вклучително и лични посети на заложниците кратко време по нивното киднапирање, ја признале својата одговорност за тие злосторства“, рече Кан.

„Ние тврдиме дека овие злосторства не би можеле да бидат извршени без нивните дејствија“, додаде тој.

Први реакции од Израел: „Налогот за апсење на Нетанјаху е злосторство од историски размери!“

Израелските власти ја осудија најавата на Меѓународниот кривичен суд (МКС) дека главниот обвинител побарал налози за апсење на премиерот и министерот за одбрана, нарекувајќи го „злосторство од историски размери“ и „скандалозен“ потег.

Главниот обвинител на МКС, Карим Кан, побара од судиите на МКС да одобрат налози за апсење на тројца лидери на Хамас и двајца израелски лидери за воени злосторства и злосторства против човештвото извршени за време на седуммесечната војна во Газа, објави во понеделникот судот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Според првичните информации мотивот е невозвратена љубов. 32 годишната О. Б е хоспитализирана и е надвор од животна опасност.

Страшна вест ја потресе Македонија: Обид за убиство и самоубиство во Свети Николе

Четириесет и три годишниот Т. А од Свети Николе утрово извршил самоубиство, откако...

Девојче на возраст од 11 години загина во тешка сообраќајна несреќа што ноќеска се случила на улицата „Борис Трајковски“ во Велес.

Мајка и ќерка прегазени на пешачки во Велес – детето загина

Од силниот удар, 11-годишното девојче било исфрлено речиси до следниот пешачки премин...

Само автомобилот бил извлечен од водата, додека пак внатре немало никој.

Потоа продолжија претресите во кои покрај надлежните органи беа вклучени и членови на семејствата и жители на околината.

Пронајдено машко тело во Вардар – се сомнева дека е на 22-годишниот кумановец

Пронајдено машко тело во Вардар – се сомнева дека е на 22-годишниот кумановец! Тело...