Заменик претседателот на собранието Арберија Нагавци, неколку пати ги предупредуваше пратениците да седнат за да продолжи седницата.

Објавил: Рејхан Бајрами | 19 ноември, 2020 16:47

МЕЃУСЕБНА ТЕПАЧКА НА ПРАТЕНИЦИТЕ ВО КОСОВО: Прекината седницата, летаа боксови(ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Неколку членови на парламентот во Косово денеска физички се пресметаа за време на седницата на која се дискутираше за исчезнатите лица.

Според албанските медиуми, ситуацијата се случила непосредно пред крајот на седницата, додека членот на Советот за самоопределување, Сара Богујевци, кој беше иницијатор на седницата, се обрати на говорницата.

Заменик претседателот на собранието Арберија Нагавци, неколку пати ги предупредуваше пратениците да седнат за да продолжи седницата.

Специјализираното обвинителство на Косово со седиште во Хаг го извести судот дека има неколку изјави на 103 сведоци против Хашим Тачи и другите членови на ОВК. Се тврди дека обвинението се темели на нивните сведоштва, меѓу другите докази.

Одбраната вчера објави дека ќе побара да им се укине притворот и можност одбраната да ги изнесе своите против-аргументи до судот за нивно привремено ослободување.

Обвинителството потсетува дека во времето наведено во Обвинението, осомничените им биле претпоставени на многу потенцијални сведоци на Обвинителството и дека тие продолжиле и понатаму да имаат високи позиции на авторитет и влијание.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Косово

Поранешниот командант на ОВК во областа Кошаре, Хисен Бериша, вчера изјави дека по Словенија и Австрија, Хрватска нуди кауција за обвинетите во Хаг.

Хрватска нуди кауција за Тачи и другите обвинети во Хаг!?

Хрватската државна службеничка Ермина Љекај Прљаскај изјави дека Хрватска го поддржува...

Во писмото, како и во телефонскиот разговор во текот на вчерашниот ден, премиерот Заев на својот косовски колега му посака успех во извршувањето на одговорната функција и го изрази задоволството од пријателските односи меѓу Северна Македонија и Косово.

Заев со честитка до Курти: Нашата соработка продолжува со несмален интензитет во сите области од взаемен интерес

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев испрати писмо со честитки...

Курти порача дека веднаш штом ќе ја преземе функцијата ќе ги разгледа документите и ќе утврди каде екс-премиерот Авдулах Хоти го оставал процесот на дијалог.

Избрана косовската влада на чело со премиерот Албин Курти

Албин Курти, лидерот на движењето Самоопределување, беше избран вчера за премиер во...