Министерството за здравство и Комисијата за заразни болести согласно актуелната епидемиолошка слика и анализите на Институтот за јавно здравје, не ја исклучуваат можноста да се донесат препораки за нови мерки со цел спречување на понатамошно ширење на Ковид-19 вирусот.

Објавил: Перо Милчин | 4 март, 2021 5:46

МЗ: Задолжителен карантин за лица кои доаѓаат од сите јужноафрикански земји

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Министерството за здравство ја информира јавноста дека Комисијата за заразни билести ќе предложи задолжителен домашен карантин од 14 дена за лица кои доаѓаат од сите африкански земји.

– До овој момент во земјава се уште не е детектирано присуство на јужноафриканскиот сој на вирусот. Во текот на утрешниот ден, МАНУ ќе изврши анализа на бирсеви на двајца пацинети ковид позитивни кои се вратиле од патување од Занзибар. Пацинетите се хоспитализирани веднаш откако ги пројавиле првите симптоми на вирусот СарсКОв2, велат од МЗ.

Министерството за здравство и Комисијата за заразни болести согласно актуелната епидемиолошка слика и анализите на Институтот за јавно здравје, не ја исклучуваат можноста да се донесат препораки за нови мерки со цел спречување на понатамошно ширење на Ковид-19 вирусот.

– Апелираме до граѓаните задолжително да ги почитуваат здравствените мерки и протоколи, како носење маска, одржување хигиена на раце и држење дистанца, велат од Министерството за здравство.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Најголем дел од регистрираните случаи се од Скопје (n=2.086; 40,1%), со неделна инциденца – 337,7/100.000. Највисока неделна инциденца од 397,4/100.000 е регистрирана во Битола.

НЕДЕЛЕН ИЗВЕШТАЈ НА ИНСТИТУТ ЗА ЈАВНО ЗДРАВЈЕ (12 ДО 18 АПРИЛ)

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 12 до 18 април...

При тоа, овој инспекторат којшто покрај вршењето на надзори во здравствените установи, задолжен е и за издавање на решенија за изолација, во посочениот период издаде вкупно 11.962 решенија за изолација и домашно лекување на лица позитивни на КОВИД-19 и лица кои биле во контакт со заболени лица од КОВИД-19, што е за 2.000 помалку споредено со претходната недела.

Во последните седум дена инспекциите спроведоа вкупно 6.038 контроли и надзори, затворени се три угостителски објекти

По една недела од воведувањето на новите рестриктивни мерки за  заштита на здравјето...

Таа е во емисијата 24 анализа рече дека сдака да ги раскринка оние обвинувања на Никола Мицевски дека таа и колегата Мирослав се шетале во Собранието.

КОСТАДИНОВСКА СТОЈЧЕВСКА ЗА ТВ 24: ЌЕ ВОЗВРАТАМ СО КРИВИЧНА ПРИЈАВА КОН ВМРО-ДПМНЕ И ЛЕВИЦА

Бисера Костадиновска Стојчевска, пратеничка на СДСМ која позитивна на Ковид-19 во скафандер...

Тој додаде дека институциите на истрагата си ја вршат својата работа, дека нема недопирливи ни од власта, но ниту од опозицијата.

Заев: Имаме правна држава која брзо ги расчистува случаите

Повикувањето на поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски на информативен...