Синоќа, на отворањето на 71-та летни игри во Дубровник, претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, зборуваше за пандемијата на вирусот корона и ширењето на инфекцијата во Хрватска, јавуваат хрватските медиуми.

Објавил: Едмонд Бекири | 12 јули, 2020 12:23

МИЛАНОВИЌ ЗА ПАНДЕМИЈАТА: Мора да се научиме да живееме со короната и да ја прифатиме!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

На крајот, луѓето ќе полудат, короната треба да се прифати не како голема болест, туку како кариес, рече претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ.

Синоќа, на отворањето на 71-та летни игри во Дубровник, претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, зборуваше за пандемијата на вирусот корона и ширењето на инфекцијата во Хрватска, јавуваат хрватските медиуми.

Тој рече дека ќе мора да научиме да живееме со вирусот, но и дека сите се под стрес заради голема количина не толку разбирлива информација.

„Особено гледајќи во некои американски и западни канали, мислам дека работата е ментално надвор од контрола и дека луѓето ќе полудат на крајот.

 Ова веќе стана еден вид мртва трка чие проучување или истражување ќе биде првото место“, рече Милановиќ.

Тој додаде дека „ќе мора да научиме да живееме со короната и колку порано тоа ќе го прифатиме како еден вид нормалност, толку подобро“.

„На пример, не како голема болест, туку како кариес, ќе може да се излечи“, рече Милановиќ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Имено, тој згреши објаснувајќи ја својата позиција дека во Хрватска има вонредна состојба, состојба на природна катастрофа, како и во цела Европа.

МИЛАНОВИЌ ЈА ОБЈАСНИ СОСТОЈБАТА НА ХРВАТСКА: Направи лапсус, но брзо се поправи!

Лапсусот на претседателот на Хрватска и врховниот командант на вооружените сили на...

Демонстрантите беа растурени од улиците неколку часа по почетокот на протестот, бидејќи тие не носеа маски и не ги почитуваа мерките за социјално дистанцирање, пренесува Ројтерс.

Германската полиција го растури протестот против мерките на пандемијата: На 10.000 демонстранти удрија 3.000 полицајци(ВИДЕО)

Полицијата растури масовен протест во германската престолнина, одржан против мерките...

Во тунелот Караванке, според полициското соопштение, патниците чекале до десет часот, а на преминот Лојблтунел, чекањето траело седум часа.

ХАОС НА АВСТРИСКАТА ГРАНИЦА: Нови мерки воведени поради вирусот корона – Чекање и до 10 часа

Новата уредба на австриската влада предизвика хаос на австриската граница во провинцијата...