Милановиќ на тој начин го прекрши протоколот на Денот на државноста, кој се слави на 30 мај.

Објавил: Едмонд Бекири | 30 мај, 2020 13:07

МИЛАНОВИЌ ОДБИ ДА ГО ПОСЕТИ ГРОБОТ НА ТУЃМАН: ОД ХДЗ бараат негово повлекување!

Фото/Текст извор: ©Informer.rs магазин.мк

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ положи венци на гробиштата Мирогој во Загреб, но одби да оди на гробот на првиот претседател на земјата, Фрањо Туѓман.

Милановиќ на тој начин го прекрши протоколот на Денот на државноста, кој се слави на 30 мај.

„Никој да не ми се налути, но 30 мај не можам да го наречам Ден на државноста затоа што не е. 25 јуни 1991 е датумот кога Хрватска ја напушти Југославија. Тоа е датумот на референдумот за независност на Хрватска, рече Милановиќ.

Милановиќ пред новинарите изјави дека за него националниот празник бил денот кога народот гласаше за независност од Југославија на референдум.

„Ова е предизборен митинг. Јас не бојкотирам. Ова е ветување за политички сет што сега тие го исполнуваат“, рече тој.

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ неодамна ја напуштил 25-годишнината од акцијата „Блесок“ во Окучани поради усташкиот натпис „За дом спремни“ на маиците на некои од присутните, за што смета дека е газење на жртвите и сеќавањето на настанот.

„Жал ми е, дојдов тука да им оддадам почит на оние што паднаа за Хрватска. Се согласивме на сите елементи на протоколот, но еден од учесниците што требаше да положи венец пред мене, се соблече во униформа со знакот ‘За дом спремни’“, им рече Милановиќ на новинарите.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Ким зборуваше на партиската средба за вирусот корона, додека Северна Кореја ги затвори границите и воведе карантин пред шест месеци.

КИМ СЕ ПОФАЛИ СО УСПЕХ ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ: Детално го планиравме спречувањето на вирусот!

Водачот на Северна Кореја Ким Јонг Ун го поздрави „големиот успех“ во борбата против...

Иако сега пламенот е ставен делумно под контрола од локалната противпожарна единица, ветерот беше тој кој дополнително го отежнува целосното гаснење.

ГРЦИЈА ВО ПЛАМЕН: Пожари на грчките острови Евија и Крит

Големи пожари избија вчера на грчките острови Евија и Крит, а ветерот дополнително...

Светската здравствена организација предупреди дека пушењето е поврзано со поголем ризик од тешка коронавирусна болест и смрт кај болнички пациенти, иако не може да прецизира колку точно тие ризици можат да бидат повисоки.

ОТКРИЕНА ВРСКА МЕЃУ КОРОНАВИРУСОТ И ЦИГАРИТЕ: Пушачите ова мора да го знаат!

СЗО посочи дека пушачите сочинуваат 18% од хоспитализираните пациенти со коронавирус. Светската...

Директорот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејсус рече дека дневно се регистрираат до 160.000 случаи и ги повика сите земји да преземат сеопфатен пристап во борбата против вирусот.

СЗО ГО ПРЕДУПРЕДУВА СВЕТОТ: Пандемијата е се повеќе присутна, придржувајте се до мерките за заштита!

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека 60% од 10 милиони пациенти ширум...