Имено, тој згреши објаснувајќи ја својата позиција дека во Хрватска има вонредна состојба, состојба на природна катастрофа, како и во цела Европа.

Објавил: Перо Милчин | 16 септември, 2020 13:01

МИЛАНОВИЌ ЈА ОБЈАСНИ СОСТОЈБАТА НА ХРВАТСКА: Направи лапсус, но брзо се поправи!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Лапсусот на претседателот на Хрватска и врховниот командант на вооружените сили на Република Хрватска, Зоран Милановиќ, го сними синоќа телевизијата РТЛ, а пренесоа сите хрватски медиуми.

Имено, тој згреши објаснувајќи ја својата позиција дека во Хрватска има вонредна состојба, состојба на природна катастрофа, како и во цела Европа.

“Во Хрватска постои де факто вонредна состојба. Тоа не е воена состојба. Јас го потенцирав тоа од самиот почеток. Тоа не е нормална состојба. “Европа применува посебни мерки и тоа е сè. Војната состојба е нешто сосема друго. Ова е состојба на природна катастрофа”, рече Милановиќ, пренесе РТЛ.

Кариерата на Милановиќ на политичката сцена започна во април 2007 година, по смртта на лидерот на Социјалдемократската партија Ивица Рачан, кога беше избран за негов наследник на партиските избори. На чело на СДП беше и пратеник во Саборот беше и додека партијата беше во опозиција. Во 2011 година, Милановиќ стана премиер и неговиот мандат го означи влегувањето на Хрватска во Европската унија, но и продолжување на економската криза, како и осиромашување на најшироките делови на населението.

По изборите во 2015 година, неговата коалиција остана без апсолутно мнозинство, а по неуспешните обиди за формирање влада со тогаш новоформираната Мост, тој поднесе оставка како претседател на партијата и се откажа од Парламентот.

Потоа ја основаше консултантската фирма ЕуроАлба адвајзори, и на почетокот откри дека го советува албанскиот премиер Еди Рама, но не и за кого уште работел.

За време на тие четири години пауза, Милановиќ беше скоро целосно исклучен од јавноста. Неговиот политички профил е можеби најдобро опишан во книгата: „Милановиќ: младиот човек кој ветува“ од новинарката Марина Карловиќ – Саболиќ, каде, меѓу другото, пишува дека секогаш ги имал сите предиспозиции за да биде голем политичар, но дека неговиот карактер го ограничил во тоа и го турка назад …

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Тој посочи дека има многу земји со значително поголем број на заразени лица, каде училиштата и рестораните се повторно затворени и воведена е забрана за излез.

СЕБАСТИЈАН КУРЦ ДАДЕ НАДЕЖ: До следното лето, можеме да се вратиме во нормала

Австрискиот канцелар Себастијан Курц сепак верува дека вакцината против вирусот корона...

Тие наведоа дека бројот на новоинфицирани лица во Баварија и Австрија расте, но дека во многу други земји, како што е Шпанија, ситуацијата е далеку подраматична.

НЕМА ПОВТОРНО ЗАТВОРАЊЕ НА ГРАНИЦИТЕ ВО ЕВРОПА: Курц порача- ТОА БИ БИЛО КАТАСТРОФА

„Она што во моментов го гледаме во Европа е вториот бран на корона вирусот“, истакна...

Демонстрантите беа растурени од улиците неколку часа по почетокот на протестот, бидејќи тие не носеа маски и не ги почитуваа мерките за социјално дистанцирање, пренесува Ројтерс.

Германската полиција го растури протестот против мерките на пандемијата: На 10.000 демонстранти удрија 3.000 полицајци(ВИДЕО)

Полицијата растури масовен протест во германската престолнина, одржан против мерките...