Тој посочи на фактот дека помошта за Црна Гора не пристигна дури и кога станува збор за основните медицински заштитни материјали, а камоли, како што рече, респираторите и бронхоскопите.

Објавил: Перо Милчин | 3 април, 2020 21:09

Милачиќ напиша писмо до Ѓукановиќ: Ја одбивте помошта од Србија, а од НАТО нема респиратори!

Фото/Текст извор: © Foto: Facebook/Marko Milačić - Prava Crna Gora магазин.мк

Претседателот на „Вистинска Црна Гора“, Марко Милачиќ, испрати писмо до црногорските власти во врска со одбивањето на НАТО да испрати медицинска помош во Црна Гора и праша какви се придобивките од членството во алијансата, доколку не покажуваат солидарност во работата.

„Денес добивме официјален одговор дека нема ништо од таква помош и само членот на Холандија го контактирал целиот сојуз на НАТО, нудејќи да и донесе медицинска помош на Црна Гора од нејзиниот карго-авион, од Кина“, рече Милачиќ во писмото до претседателот Мило Ѓукановиќ.

Претседателот на „Вистинска Црна Гора“, Марко Милачиќ, испрати писмо до црногорските власти во врска со одбивањето на НАТО да испрати медицинска помош во Црна Гора и праша какви се придобивките од членството во алијансата, доколку не покажуваат солидарност во работата.

Тој посочи на фактот дека помошта за Црна Гора не пристигна дури и кога станува збор за основните медицински заштитни материјали, а камоли, како што рече, респираторите и бронхоскопите.

„На крајот, зошто ги одбивте оние респиратори за помош од братска Србија“, заклучи лидерот.

Неодамна Милачиќ беше уапсен на аеродромот во Подгорица.

До него дошле службеници од полициската Управа, го известиле дека мораат да му дадат покана, без да му објаснат за што станува збор, по што е спроведен со полициско возило во Центарот за безбедност, соопшти партијата.

Во соопштението се наведуваше дека „Милачиќ е уапсен по повеќедневен престој во Белград, каде гостувал во емисии на српските медиуми и зборувал за диктатурата на владејачката партија во Црна Гора и комунистичките начини за пресметување со политичките противници. Тој во Белград се сретнал со Патријархот на Српската православна црква Иринеј“.

Од партијата предупредуваа дека „во Црна Гора дејствува најстрога диктатура и прогон на политички противници на владејачката ДПС.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Лансирањето од Кејп Канаверал го следеа претседателот и потпретседателот на САД, Доналд Трамп и Мајк Пенс.

Погледнете го забранетиот предизборен спот на Трамп: Еве кои правила ги прекршил (ВИДЕО)

Тимот надлежен за кампањата на американскиот претседател Доналд Трамп сними видео...

Членови на семејството на Флојд пристигнаа на комеморацијата, а група луѓе се собраа пред северниот централен универзитет за да оддадат почит.

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА МИНЕАПОЛИС СО СОЛЗИ ВО ОЧИТЕ ПАДНА НА КОЛЕНА ПРЕД КОВЧЕГОТ НА ФЛОЈД: Не можеше да ги сокрие емоциите!

Градоначалникот на Минеаполис, Џејкоб Фреј, клекна и плачеше покрај ковчегот на Џорџ...

Федералната полиција ја расчисти областа пред Белата куќа за да може американскиот претседател Доналд Трамп да оди по црквата „Свети Јован“, покрај седиштето на владата, за да се фотографира .

Игра на престолот во Вашингтон! Кој навистина има моќ, дали е ова малото кралство на Трамп?

Главниот град на САД не е дел од сојузната американска држава. Тие посебни околности,...

Главниот медицински инспектор Ендру Бејкер изјави дека за време на обдукцијата е извршен ПСР тест и дека може да покаже позитивен резултат дури и неколку недели по инфекцијата и болестите, пренесува Си-Ен-Ен.

ШОК! Резултатите од обдукцијата на Флојд покажаа: Убиениот афроамериканец бил заболен од коронавирус!

Убиениот Афроамериканец Џорџ Флојд бил позитивен на вирусот корона, покажа државната...