Министерката Мила Царовска повика работниците да пријават доколку не добиле К-15.

Објавил: Сара Фемина | 10 јануари, 2019 7:33

Мила Царовска ги „чешла“ фирмите кои не исплатиле К-15 на работниците

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Над 100-тина работници пријавиле неисплатен К-15 за годината 2018-та во Инспекторатот за труд, објави Миле Бошњаковски, портпаролот на Владата.

Инспектори влегуваат и проверуваат во фабрики за неисплатен К-15.

„Ги повикуваме работниците неисплатата на К-15 и сите други нерегуларности да ги пријавуваат на дежурниот телефонски број на Државниот инспекторат за труд – 15 131. Од почетокот на годината Инспекторатот прави засилени контроли во правните субјекти од сите дејности, вклучувајќи ги и фабриките за производство на текстил и чевли, кадешто се забележани голем дел претставки изминатите години“, напиша Царовска на Фејсбук.

Инспектори упаднаа во фабрики за неисплатен К-15.

„Добивме информација дека регресот за годишен одмор К-15 од некои компании не е исплатен. Државниот инспекторат за труд добил преку 100 жалби за неисплата на К-15. Тој е задолжен да информира во однос како се спроведува исплатата за регрес на годишен одмор, и дали и какви мерки се превземени за компаниите кои не ја испочитувале оваа обврска“, изјави Бошњаковски.

Проверка на неисплатата на регресот ќе трае и во текот на месец февруари.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Закони

Откриени се 25 останати прекршоци за кои се издадени 14 мандатни платни налози и 11 прекршочни платни налози.

ГОЛЕМА ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА: Над 100 казни за возачи на мотори и автомобили во Скопје!

Од Министерството за внатрешни работи најавуваат дека и во наредните денови ќе продолжат...

Овој Предлог закон предвидува името на Македонската академија на науките и уметностите да се промени во „Академијата на науките и уметностите на Република Северна Македонија – МАНУ“

ВО ВТОРНИК “МАНУ” ЌЕ ДОБИЕ НОВО ИМЕ, ОВА Е ИМЕТО!

Собраниската Комисија за oбразование, наука и спорт во вторник (27.08.) ќе дискутира за...

Пописот ќе се реализира по високи стандарди коишто ги налага Евростат, при што ќе се избегнат сите можности за злоупотреба.

ДЗС: Пописот е најавен за април и ќе ја чини државата 8,5 милиони евра!

Како што информираше директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски,...