Во онлајн номинирањето учествуваа 569 луѓе, а дамите со најмногу номинации формираа листа од 50 финалистки во вкупно 10 категории за кои потоа гласаше 10-члено жири составено од претставници на медиуми, компании и стопански комори.

Објавил: Сара Фемина | 23 ноември, 2019 17:05

Мила Царовска избрана за жена на годината(ФОТО)

Фото/Текст извор: ©фокус

Во пријатна и опуштена атмосфера со многу позитивна енергија вчера во “Рагуза360” во Скопје, се одржа прогласувањето на победничките во првиот македонски избор на “Жена на годината” (www.zenanagodinata.mk), во склоп на конференцијата “200 жени претприемачки”.

Во онлајн номинирањето учествуваа 569 луѓе, а дамите со најмногу номинации формираа листа од 50 финалистки во вкупно 10 категории за кои потоа гласаше 10-члено жири составено од претставници на медиуми, компании и стопански комори.

Во продолжение следува листата со овогодинешните лауреати во изборот “Жена на годината”:

· Категорија “Жена на годината” – Мила Царовска, Министер за труд и социјална политика;
· Категоријата “Жена со трајни вредности” – Ангелка Пеева Лаурениќ, Имиџ ПР и Движење за поддршка на креативноста “Браво Сине”;
· Категорија “Жена менаџер на годината” – Викторија Механџиска, Зегин;
· Категорија “Млада жена менаџер на годината” – Сања Лукаревска, УЈП;
· Категорија “Странец жена менаџер на годината” – Рејчел Галовеј, Амбасадор на Обединетото Кралство во Македонија;
· Категорија “Жена со најголеми достигнувања во културата” – Тамара Котевска, режисерка на филмот Медена Земја;
· Категорија “Жена со најголеми достигнувања во спортот” – Сара Ристовска, ракомет ;
· Категорија “Жена со најголеми достигнувања за општеството” – Кристина Арнаудова, Проект Среќа;
· Категорија “Жена со најдобар стил “ – Даниела Колиќ Димовска, LISCA
· Категорија “Инфлуенсерка на годината” – Лила Филиповска, ТВ Сител.
Посебна награда од организаторите, за регионален бизнис-нетворкинг проект, беше доделен и за Кристина Ерцеговиќ од Хрватска.
Целта на изборот е да се оддаде признание на дамите кои со својот професионален и општествен ангажман секојдневно и во континуитет поставуваат високи стандарди на деловно и етичко однесување и остваруваат забележителни резултати.
Организатори на “Жена на годината” се Маркетинг365 и Касиа Евентс. Поддржувач на изборот беше Сојузот на Стопански Комори на Македонија, а главен покровител на конференцијата беше Пивара Скопје.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Култура

Една од најупотребуваните фрази е „Животот е еден“. Во таа фраза е содржана целата вистина за човековото постоење. Но веднаш откако ќе ја слушнете ова фраза, следува огромна и се чини неконечна листа на работи кои ТРЕБА да се направат, дури и ако тоа треба се однесува на – живеење по свој терк и правила.

Само едно и неповторливо живеење во светот на многу „ТРЕБА“

Една од најупотребуваните фрази е „Животот е еден“. Во таа фраза е содржана целата...

Социологијата обично се фокусира на последиците од уметничкото дело, неговата примена, расширеност, промени што ги предизвикува и каков ефект има кај перцепиентот.

Дали си можеби и ТИ една мала, обична и навидум безначајна Атиџе?

Кога некое дело ќе добие институционално признание, секако од релевантна институција,...

Почетокот на 2019-та го одбележаа реакции по резултатите од Годишната програма за поддршка на проекти од културата, што е веќе видено, а ново во годината што измина беа новите имиња на институциите.

КУЛТУРА 2019: Годината беше најуспешна за филмот

Во 2019 видовме три нови филма кои светските премиери ги имаа на престижни фестивали...

„Медена земја“ исто така вечерва ја освои и наградата за најдобар документарец на Здружението на филмски критичари на Њујорк.

„Медена земја“ го освои Њујорк: Документарецот најдобар филм за 2019 според „Њујорк Тајмс“

Според “Њујорк Тајмс”документарниот филм „Медена земја“, на Тамара Котевска...