Тој истакна дека во моментот е фокусиран на она штогиинтересираграѓаните.

Објавил: Катерина Крстиќ | 16 декември, 2019 11:06

Мила Царовска ќе биде новиот технички премиер?

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Вчера на својата официјaлна Фејсбук страна Министерот за внатрешни работи , Оливер Спасовски објави порака во која нашата држава ја нарекува Македонија, иако до сега во сите наврати ја нарекуваше со новото име согласно потпишаниот Преспански договор.

“За мене е многу поважен интересот на граѓаните на Македонија, Македонија како држава, отколку каде јас ќе бидам по 3 јануари. Јас сакам максимално посветено добро да ја завршам работата, како што почнав во Министерството за внатрешни работи, а понатаму од 3 јануари знам едно сигурно дека ќе бидам во битката за освојување на уште еден мандат”, напиша министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на Фејсбук.

Тој истакна дека во моментот е фокусиран на она што ги интересира граѓаните.

После шпекулациите, дека новата потпретседателка и министер за труд и социјала Мила Царовска , ќе биде идниот вршител на функцијата технички премиер , објави Пресцентар.

Сепак во центарот на вниманието е Спасовски со своите потези, па овој потег на министерот би можел да се протолкува како наивна и немамерна грешка и пропуст , маркетинг стратегија за придобивање на гласовите од граѓаните кои не го прифаќаат новото име на државата или несогласување и постепено дистанцирање од политиката на СДСМ и премиерот Зоран Заев , останува времето да покаже. Инаку, неофицијално, од внатрепартиски извори порталот „ДоказМ“ дознава дека во СДСМ не „цветаат рози”.

Незадоволството помеѓу членството е на „точка на вриење” и се очекува да „еруптира” со масовен бојкот на предвремените парламентарни избори кои ќе се одржат на 12-ти Април 2020 година.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Ременски вели дека со Бојан Јовановски, таа се запознала сосема случајно во периодот кога тој сакал да и се заблагодари поради спасот на неговата мајка која работи во Труд и социјална политика.

Ременски: Боки го запознав случајно, ми се заблагодаруваше бидејќи ја “спасив” неговата мајка

Фросина Ременски, поранешната пратеничка и потпретседателка на Собранието, која ја...

На 88-годишна возраст, во неделата во Охрид почина Томислав Кичеец, доајен на адвокатурата во Охрид и Македонија.

Почина легендата на адвокатурата во Охрид и Македонија Томислав Кичеец

На 88-годишна возраст, во неделата во Охрид почина Томислав Кичеец, доајен на адвокатурата...