Предлозите од типот “направи партија, ние ќе те гласаме“ се неизводливи, дури би рекол и несериозни. Оти тоа подразбира процес кој јас не сум способен да го изработам.

Објавил: Сара Фемина | 16 ноември, 2019 11:18

Миленко размислува да се кандидира за пратеник: Платата од функцијата нема да ја земам, ќе оди за социјални семејства!

Фото/Текст извор: ©дудинка

Реално, многу размислувам дали да се кандидирам. Тоа дали, оди со прашањата како, со кого и каде.

Предлозите од типот “направи партија, ние ќе те гласаме“ се неизводливи, дури би рекол и несериозни. Оти тоа подразбира процес кој јас не сум способен да го изработам.

Преку партија да се кандидирам е возможно, но прашањето е преку која, земајќи предвид дека сите до една (а и нивните лидери) со години ги критикувам, и со најголемиот дел од нивните постапки и планови не се согласувам.ж

Каде, односно во која изборна единица да се кандидирам, исто така е прашање за размислување.
Но, ете, да си останам јас со своите дилеми и размислувања, па да видиме што ќе биде.
Но, ДОКОЛКУ СЕ КАНДИДИРАМ, однапред кажувам дека платата за пратеничката функција нема да ја земам. Нема да не ја земам од државата, оти не сакам да оди во буџет каде ојлевци и дојлевци ќе се расшетуваат низ светот продавајќи ја Македонија и Македонскиот народ, а разни Миридизели ќе прават богатства на фиктивн трошоци за превоз.
Не, платата ЈАС НЕМА ДА ЈА ЗЕМАМ за мене лично, и тоа ниту една од претпоставените 48 плати за 4 години.

Ами ќе направам договор, полната сума, СЕКОЈ МЕСЕЦ да биде префрлана на сметката на по едно различно социјално загрозено семјество (или социјален случај, или напуштен малолетни деца или слични трауматични судбини) ОД ОНИЕ ШТО СЕ ВО ИЗБОРНАТА ЕДИНИЦА КАДЕ БИ СЕ КАНДИДИРАЛ.
Значи, за 48 месеци, на 48 РАЗЛИЧНИ социјално загрозени случаи (семејства, деца, онемоштени…) ќе им бидат префрлени моите 90-тина илјади денари како помош.
Јас пратеничката позиција би ја сфатил како должност и обврска, а не како место за земање пари за нереализирани патни трошоци, или за изигравање на многудетна нео-буржузаија, или за загосподарување со најголемиот хотел во градот, или за вработување се живо што мрда низ куќа, плус роднини, комшии, сватови и школски другари…

Не, јас би сакал да бидам слуга на народот. Сиромав, или без пари, исто како и мојот народ. Моите 90.000 многу би ми требале сите 48 месеци (4 години), ама мислам дека има најмалку 48 случаи во изборната единица на кои им требаат повеќе од мене.

Миленко Неделковски

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Колумна

Во Европа, ама и на Балканот неможеме да влеземе во ниту една држава, толку демек сме биле заразени – ама за на избори сме си биле таман!!!

МИЛЕНКО: Ако ЗАЕВ дојде повторно на власт, МАКЕДОНИЈА НЕМА ДА ЈА ИМА ЗА 4 ГОДИНИ

Ги возиме последните метри од Македонското рели наречено Антифашистичка борба за...

Очекувам Судот да ја почувствува сугестијата на фактите и доказите кои ги изнесе и докажа Јавниот Обвинител.

МАЈКАТА НА ПИНО СЕКОНДО: Денеска во судницата во Скопје, повторно беше убиен мојот син!

Сакам со јавноста да споделам и пренесам порака, каква одлука и казна очекувам по завршеното...

Како тоа да не беше доволно, слушнавме дека црногорски бизнисмен од Русија на Зоран Заев и генескот на владата Рашковски им исплатил 300.000 евра и “им дал 2.000 квадрати“, секако не без интерес, друже Зоки како премиер да му ги врати барем петодупло. Им платил со пари од Русија.

ЛАТАС: Зоран Заев од обвинителите и судиите создаде партали за бришење патос по патот на својата корупција и кариера

За корупцијата на власта веќе не зборува само опозицијата туку и оние кои се во самата...

Владата и СДСМ на Боки 13 му давале потпис, писмени препораки за рекет и јавно му помагале да изгради слика за моќен човек близок до власта. Човек на кој не смее да му се одбие рекет. Така и било, без тие препораки и поддршка Боки не би можел да го рекетира ни Сејдо, автомеханичарот мој, а камоли олигарсиве.

ЛАТАС: Телефонот на Боки Тредичи се крие како најголема државна тајна!

Прво збор-два за коронава. Филипче прима плата само за да ни каже колку има нови заболени...