Што е толку битно на каков јазик говореле Крсте Петков Мисирков и Гоце Делчев, ако веќе знаеме дека не бил грчки!?

Објавил: Мате Парлоф | 14 март, 2019 9:55

Миле Бошњаковски со прес конференција за правилно опишување на јазикот на Гоце Делчев и Крсте Петков Мисирков

Фото/Текст извор: ©магазин

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, во појаснување на изјавата дадена од министерот Никола Димитров, дека македонскиот јазик не се однесува на Македонците во Грција, денеска даде дополнително објаснување за народните херои кои се бореле за Македонија, а биле родени во денешна Грција. Прес конференцијата за Гоце Делчев и Крсте Петков Мисирков ви ја пренесуваме во целост:

Почитувани,

во однос на нашиот херој Гоце Делчев, Владата е на ставот дека Гоце е роден во национално семејство во градот Киликис, чии што родители Никола и Султана припаѓале на одредена категорија на население која што не зборувала на грчки јазик, но не е според европските стандарди нашата влада да се меша во тоа каков јазик говореле Гоце Делчев, неговите родители, и неговите браќа и сестри. Тоа си е домашна работа на Гоце Делчев и ние не сме тие што ќе детерминираме кој каков јазик си зборел по дома.

Истото се однесува и на Крсте Петков Мисирков, национален деец роден во селото Пела, чии родители исто така припаѓале на одредена категорија на население која што не го зборувала грчкиот јазик, што не го спречило Крстета да се залага за литературна кодификација на неговиот мајчин недетерминиран јазик, што си е негова приватна работа и тој потоа приватно си ја објавил книгата “За Националните работи“.

И ќе повторам, тоа што министерот Димитров го кажа е јасно како бел ден. Членот 7 од Договорот од Преспа укажува дека и Крсте Петков Мисирков и Гоце Делчев припаѓаат на категоријата на население кое не зборува на грчки јазик, туку говори на друг јазик чии што термини имаат посебно значење за нас, а посебно значење за Република Грција и нивното детерминирање од наша страна би било перцепирано како бихевиорализам спротивен на билатералниот прогрес. Се надевам дека се е јасно!

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Сатира

Костадин Костадинов (Манулач) е најнеуморниот борец против корупцијата и непотизмот, без конкуренција!

Костадинов пред канцеларијата на Бујар Османи: Граѓаните не сакаат нечесни политичари!

Костадин Костадинов (Манулач) е еден од најпознатите борци против непотизмот, корупцијата...

Зоран Заев, Амди Бајрам, Стојанче Ангелов, Лиле Поповска, Талат Џафери, Љубе Бошковски и Павле Трајанов се залагаат за про-европски мерит систем при вработување во администрацијата

Костадинов пред општина Битола: Ајде Наташа да се бориме против непотизмот!

Портпаролот на СДСМ, Костадин (Манулач) Костадинов, е неуморен борец против непотизмот....

Ве повикуваме на масовно сушење на доказите во СЈО со цел да овозможиме непречена работа на Катица и дружината.

Масовно сушење на поплавените докази на СЈО со фен (Ексклузивна фотографија од Стојанче)

Откога СЈО на прес конференција објасни како се случила поплавата во подрумските простории,...