Адвокатот Новаковски изјавил дека дека во четвртокот при прегледот на Јанакиески му биле констатирани два здравствени проблеми, од кои едниот можел да се третира како итна интервенција.

Објавил: Катерина Крстиќ | 22 јули, 2019 19:38

Миле Јанакиески повторно пренесен во болница

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Миле Јанакиески, поранешниот министер за транспорт и врски,кој пред речиси еден месец беше пренесен во затворот Шутка, каде започна штрајк со глад, денеска повторно е пренесен во потврди за „А1 он“, неговиот адвокат, Александар Новаковски.

Миле Јанакиевски во периодот од 28 август 2006 до 13 мај 2015 ја извршувал функцијата Министер за транспорт и врски на Република Македонија.

Адвокатот Новаковски изјавил дека дека во четвртокот при прегледот на Јанакиески му биле констатирани два здравствени проблеми, од кои едниот можел да се третира како итна интервенција.

„По одобрение на судот и затворската управа е пренесен на преглед во приватна клиника“, рекол Новаковски за „А1 он“.

За потсетување Јанакиески беше префрлен во болница на 10 овој месец, откако се пожалил на болки во стомакот, гадење и лошење, откако започна штрајк со глад.

Јанакиески се наоѓа во притвор поради продажбата на државно земјиште на фирми кои потоа не ги изградиле предвидените хотели.

Јанакиески е обвинет и во предметите на СЈО “Титаник”, “ТНТ”, “Топлик”, “Насилство” и “Траекторија”.

Целата вест на А1ОН.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

На вечерашната дебата на МТВ, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во однос на ситуацијата со коронавирусот истакна дека Македонија е убедливо рекордер по бројот на загубени животи од коронавирусот споредбено со земјите во регионот, заради калкулантскиот однос на Заев и Филипче!

МИЦКОСКИ: ВМРО-ДПМНЕ предложуваше мерки уште во февруари месец, но власта брутално ги одбиваше

Убеден сум во голема победа на ВМРО-ДПМНЕ но не сакам да калкулирам со бројки туку повеќе...

Лидерите на најголемите политички партии во земјата претходно ги спротивставија ставовите на ТВ Канал 5 и на ТВ 24 вести.

ЌЕ ГИ ИЗМЕРАТ СИЛИТЕ: Заев vs Мицкоски вечерва од 20.15 ч. на МТВ 1

Ова ќе биде трет ТВ дуел на Заев и Мицкоски пред предвремените парламентарни избори! Вечерва...

Според Села, предлогот на ДУИ излегол по анкетите на ИРИ, според кои, како што кажа Села, ДУИ бил зад Алијанса за Албанците.

Села за МИА: Али Ахмети и ДУИ се факултативни, сезонски Албанци!

Али Ахмети и ДУИ се факултативни Албанци, сезонски Албанци. ДУИ преку предлогот Албанец...