Од прегласна музика и голема изложеност на премногу бучна музика во кафиќите и дискотеките,младите се во голема веројатност дека можат да го изгубат својот слух.

Објавил: Сара Петреска | 11 јануари, 2023 5:00

Милијарда тинејџери во светот се во опасност да го загубат слухот поради гласна музика

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Младите сакаат многу да слушаат гласна, па дури и прегласна музика и поради тоа околу една милијарда млади луѓе се во опасност да го загубат слухот, предупреди Светската здравствена организација.

Светската Здравствена Организација изјавува дека речиси половина од младите помеѓу 12 и 35 години секојдневно слушаат музика на мобилните телефони, додека околу 40 отсто од тинејџерите се изложени на премногу бучна музика во клубовите и кафулињата.

Оваа бројка е алармантна и станува секој ден се по загрижувачка. Младите секој ден на улиците и на училиште ги употребуваат слушалките за музика и стануваат се позависни.

Светската здравствена организација изјави дека повеќе од половина од младите тинејџери свето,т секој ден се изложени на неверојатен гласен звук од нивните телефони. СЗО предупредува дека тоа може да биде многу штетно на нашето здравје и во голема можност да влијае за оштетување на слухот.

Преку мобилните не само што се слуша музика туку и се разговара, се слушаат онлине книги и многу други работи кои влијаат штетно на нашиот слух.

Мобилните телефони оптимално овозможуваат јачина помеѓу 75 и 136 децибели, а истражувањата покажуваат дека младите ги слушаат омилените песни на јачина од 75 до 105 децибели. Во ноќните клубови нивото на бучава е од 104 до 112 децибели.

– Се обидуваме да ја подигнеме свеста на младите во врска со прашањето за кое не се зборува многу и чии последици се многу штетни. Мораме да им укажеме на возрасните да ги одвратат тинејџерите од слушање гласна музика, истакна директорот на СЗО за превенција на повреди, д-р Ејтен Круг.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Најчитани вести

[jetpack_top_posts_widget title="" count="5" types="post" display="list"]

Останати вести од Анализа

Повеќето од болестите на таа листа ни се веќе познати – ебола, САРС, Зика и слично – но последната болест на тој список има застрашувачко име „Болест Х“!

Што е мистериозна „Болест Х“? СЗО тврди дека ќе ја предизвика уште посмртоносна пандемија

Светската здравствена организација (СЗО)состави листа на „приоритетни болести“ кои...

Индексот на доларот, кој го покажува движењето на американската вредност во однос на другите шест најважни светски валути, минатата недела падна за 0,2 отсто, на 104,69 поени.

Еврото зајакна во однос на доларот

На светските пазари курсот на европската валута во однос на доларот порасна минатата...

Неизвршената група пресуди од страна на Бугарија повторно се најдоа на дневниот ред на Комитетот на министрите на Советот на Европа, по втор пат за една година и повторно констатацијата е иста – пресудите не се извршени.

Комитет на министри на СЕ: Бугарија да дозволи регистрација на здруженија на македонското малцинство

Бугарија повеќе да не го одбива регистрирањето на здруженија кои имаат за цел „признавање...

Според бугарска Нова ТВ, тројца од приведените се државјани на Молдавија, додека еден имал арапско потекло, но не е наведено кое.

Бугарија уапси пет лица под обвинение за логистика на терористичкиот напад во Истанбул

Пет осомничени лица за вмешаност во терористичкиот напад во Истанбул се приведени...