советничката на Пендаровски проф.Чупеска го нарече МВР на Италија Салвини "клептофашист"

Објавил: Узунов Бобан | 12 август, 2019 7:42

Милошоски: Дипломатски скандал, советничката на Пендаровски проф.Чупеска го нарече МВР на Италија Салвини “клептофашист”

Фото/Текст извор: ©магазин

Пратеникот Антонијо Милошоски со реакција на фб навредите кон министерот за внатрешни работи на Италија Матео Салвини и Силвио Берлускони поранешен премиер на Италија дека се клепто фашисти е голем дипломатски скандал и деградирање на италијанскиот амбасадор во земјава.

 

Дипломатски СКАНДАЛ со Италија!
Откако италијанскиот весник Ла Верита објави ексклузивн снимки за криминалниот скандал “Рекет” и организираната вмешаност на СЈО, Катица Јанева и дел од владата во истиот, професорката од Правниот факултет г-а Ана Чупеска, изјави дека “тоа е специјална војна која ја водат клепто-фашистите” Матео Салвини и Берлускони од Италија.
Проф Чупеска има пренесен владин мандат, бидејќи е назначена од МНР Димитров за член на ГР-МК историска комисија, а истовремено е близок советник на Претседателот Пендаровски. Заради државните позиции на кои е назначена, квалификациите на Проф Чупеска дека демократски избраниот министер за внатрешни работи на Италија, Матео Салвини, е клепто-фашистит, се голема навреда кон пријателска Италија, но и деградирање на угледот на италијанскиот амбасадор во Македонија, Н.Е. Карло Ромео, како претставник на владата на Салвини во Скопје.
МНР Димитров и Претседателот Пендаровски најмалку што можат е да го повикаат италијанскиот амбасадор и да му се извинат за оваа скандалозна навреда кон италијанската влада, а дека тоа не се празни зборови треба да го потврдат и со истовремено разрешување на Проф Чупеска од сите владини тела и државни позиции.
Италија е земја основач на ЕУ, и без разлика на владината провиниенција, секогаш била силен поддржувач на евро-атлантските аспирации на Македонија, а ваквите груби навреди само можат дополнително да ја загрозат позицијата на државава пред очекуваниот октомвриски Совет на ЕУ и расправата за добивање на датум 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Тој што ќе донесе одлука децата да се вратат во училишните клупи треба да биде сигурен дека нашите образовни институции имаат капацитети и ресурси

Героски: Не експериментирајте со здравјето на нашите деца, нема да ви биде простено!

Сигурен сум дека нема родител на дете на училишна возраст којшто не сака неговото најмило...

Организатор на маратонот е пливачки Клуб ВАРДАР 2018, а воедно ова е првиот Крушевски Маратон “Тоше Проески” и натпревар организиран во Крушево.

Во недела во Крушево ќе се одржи првиот пливачки маратон „Тоше Проески“

На 9-ти август во 11 часот на Крушевско Езеро за прв пат ќе се одржи маратон во пливање....

ОНА командантот имаше приложено психијатриска потврда до надлежните од инвалидската служба во Луцерн, која потврдуваше работна неспособност, поради боледување од параноидна шизофренија. Истата е потврдена и од Швајцарскиот суд.

Ахмети во Швајцарија примал инвалидска пензија за параноидна шизофренија?

Имено се до моментот кога отпатува на македонскиот фронт 2000-та година, иако се смета...