Непотизам и субјетивизмот во Академија за судии

Објавил: Узунов Бобан | 18 септември, 2019 7:21

Милошоски до Жбогар: Со Законот за Академија за судии дискреционото одлучување на власта кој ќе биде судија е 70 %

Фото/Текст извор: ©магазин

Со новиот владин предлог-Закон за Академија за идни судии и јавни обвинители на прво место се ставаат дискрецијата, владината доминација и непотизмот, наместо квалитетот и мерит системот во правилата за полагање на приемните испити за Академијата, стои во писмото кое членови на ВМРО ДПМНЕ го испратија до евроамбасадорот Самуел Жбогар. 

Опозиционерите тврдат дека со предлог законот исто така се злоупотребува знамето на ЕУ, но не за да се усогласи законот до некоја ЕУ регулатива, туку само за скратување на роковите за постигнување на политичката цел на власта да ги дерогира стандардите за упис на Академијата.

 

„Веќе станува јасно дека има кандидати кои се привилегирани и по основ на непотизам и/или партиска подобност се веќе сигурни дека ќе го поминат испитот за влез во Академијата, како синот на Претседателот на еден суд, ќерката на една обвинителка од ОЈО, снаата на една сегашна функционерка од СДСМ во Собранието, синот на Претседателот на едно правосудно тело, внуката на поранешна пратеничка од СДСМ (сега вработена во СЈО), синот на еден висок државен функционер на ДУИ, блиска личност на ген.секретар на владата, партиски адвокат од ОО на СДСМ од внатрешноста и други повластени кандидати за идни судии. Принципот на еднакви шанси при конкурирањето во Академијата е девалвиран, пишува Антонио Милошоски

За ова писмо очекуваат одговор од Амбасадорот Жбогар, а темата ќе ја искомуницираат и со ЕК во Брисел.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Како што јави дописникот на МИА од Белград, потпретседателот на Народната партија (НС) и пратеник во собранието, Мирослав Алексиќ, кој со денови ја обвинува власта за поврзност во аферата, преку соопштение изјави дека тој решил да поднесе кривична пријава против Вучиќ и Вучевиќ затоа што тие ја одбиле неговата понуда да им помогне во составувањето на кривична пријава, така што тој би ги навел сите докази за случајот „Јовањица“, како и поради тоа што обвинителството со недели не одговара на повикот на Алексиќ да ги објави одговорите на сите прашања што тој ги поставил за аферата.

Кривична за Вучиќ и Вучевиќ за лажно пријавување и попречување на правдата

По кривичната пријава, која денеска ја поднесе градоначалникот на Нови Сад и потпретседател...

Имено, на 14 јуни 2018, во еден ден од судот беше прогласен стечај но и беше изгласан планот за реорганизација на компанијата со кој беше отпишан долгот од 28 милиони евра до „Топлификација“ што всушност се парите со кои е основана фирмата.

МЕГА СКАНДАЛ: Заев и Анѓушев вмешани во криминал тежок 200 милиони евра, заедно со Руси!

Преку 200 милиони изнесува штетата од лажниот стечај на електраната „ТЕ-ТО“ и со истата...

Денеска почина Дени Стојчев, поранешен одбојкар на Џио Струмица и на македонската репрезентација во помлади категории.

Струмица во шок и неверување: Почина младиот одбојкар Стојчев

Струмичани во шок и неверување по веста за смртта младиот одбојкар Дени Стојчев. Денеска...

Вучиќ објави за кривичната пријава против себе, велејќи дека ќе биде поднесена од потпретседателот на неговата партија (СНС), со цел да се открие вистината за „Јовањица“ со покренување истражен процес пред полицијата и обвинителството, на која заедно со органски зеленчук одгледувана е и марихуана.

Кривична пријава за Вучиќ за скандалот со плантажа за марихуана

Милош Вучевиќ, градоначалникот на Нови Сад и потпретседател на владејачката Српска...