Катица Јанева со слаб вокабулар во јавноста

Објавил: Узунов Бобан | 5 јуни, 2019 17:25

Милошоски: Катица Јанева да прочита некоја добра книга за нејзиниот вокабулар !

Фото/Текст извор: ©магазин

Иако во извештајот на Европската Комисија законот за јавно обвинителство е веке апсолвирана работа, на  терен  работите никако да мрднат од мртва точка. Специјалната обвинителка се надева дека законот брзо ке биде донесен и покрај отпорот на опозицијата за идниот стус на СЈО.

Таа директно го нападна Милошоски, откако тој во преговорите побара  новиот обвинител кој ке биде на чело на ова обвинителство  да има повисок просек од Правниот факултет.

Не може да преговара лице, многу пати сум кажала, кое веќе има предмет во предистрага и во истрага и дава квалификации за СЈО, за мојата личност или за кое било прашање поврзано со СЈО. Тука мислам на Антонио Милошоски, кој многу се занесува во своите изјави“, рече Јанева.

Милошоски на Јанева и возврати преку социјалните мрежи.


Мојот скромен коментар би бил, со толку висока плата ќе беше полезно и за неа и за јавноста да прочита некоја добра книга за да го збогати својот вокабулар, ако веќе е касно да се поправи нискиот просек од правниот факултет!-напиша на твитер Милошоски !


Законот за јавни обвинители е спорен и за  стручната јавност . Велат дека не се инволвирани вопроцесот.  Пример за тоа е дилемата околу  користењето  на прислушуваните разговори како доказен материјал, посочува професот Тупанчевски.

Треба да постои одредба каде што еднаш засекогаш ќе бидат отстранети толкувањата дали прислушуваните разговори може да претставуваат доказ во кривичната постапка. Се разбира дека законот е ирелевантен, но решението е релевантно, без оглед за кој закон се работи. Ако ве интересира моето мислење, би било подобро тоа да е решено во Законот за кривична постапка

Според извештајот на  Европската Комисија  земјава има уште многу да направи во правосудните реформи. Напредокот е оценет како добар,  но севкупната подготвеност на змејата е оценета како умерена во овој клучен сегмент.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

– Во оваа прилика ќе ги набројам само местата каде според пристигнатите резултати имаме убедлива победа. ДУИ победува почнувајќи од Тетово со убедлива победа во сите избирачки места, голема разлика се бележи во Сарај, Чаир, Кичево, Теарце, Струга, Дебар, Битола, Преспа и Сопиште, изјави Османи.

ДУИ прогласи победа во Тетово, Кичево, Сарај, во Чаир се славеше со огнено оружје

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи на втората прес-конференција по завршување на изборниот...

Резултатите објавени од ДИК не се финални и ќе се проверуваат сите записници од сите избирачки места. Победата на Коалицијата МОЖЕМЕ е чиста како солза и разликата со ВМРО ДПМНЕ е најмалку 3 мандата, напиша Зеќири!

ЗЕКИРИ: Победата на Коалицијата МОЖЕМЕ е чиста како солза

По обработка на околку 75 отсто од податоците СДСМ и коалицијата „Можеме“ на овој кристално...

Според симулацијата на ДИК, Коалицијата предводена од СДСМ „Можеме“ ќе има 46 мандати, Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ 44, ДУИ 16, Алијанса за Албанците 12, а Левица и ДПА по еден мандат.

СДСМ 46 мандати, ВМРО-ДПМНЕ 44, ДУИ 16, АА-ААА 12, а Левица и ДПА по 1 пратеник

Со пребројани резултати од 99% од избирачките места, симулацијата на Државната изборна...

Тој истакна дека иако овие избори се поразлични од другите, сепак не се и помалку важни и изрази верување дека денешниот ден ќе донесе заеднички успех на сите во државата. 

ЗАЕВ: Овие избори се поразлични, но не и помалку важни- денеска граѓаните гласаа за иднината на државата!

Денеска во Струмица го остварив своето гласачко право, како придонес кон големата...