Тој вели дека Македонија за заканите за воена сила од бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов требало да врачи протестна нота или демарш.

Објавил: Перо Милчин | 22 октомври, 2020 21:33

Милошоски: Бугарија ги зајакнува своите позициии

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ во емисијата 24 анализа рече дека ноември не е последниот месец за донесување на одлука за отпочнување на меѓувладината конференција!

„Бугарија ги зајакнува своите позициии и прашање е на време дали Бугарија ќе одлучи да ја блокира Македонија на самиот старт или ќе го помести за некоја од следните фази во разговорите помеѓу Македонија и Европската комисија.

На ова укажавме уште во март годинава кога се одржа советот на Европската унија и кога бугарската делекација успеа с подобра дипломатска активност да си додаде една изјава кја стана составен дел од заклучоците на советот на Унијата и кој се однесува на јазикот.

Дури и го оспоруваат и сменетото уставно име и тезата за ширење на државно спонзорирана антибугарска пропаганда.

Според мои сознанија, за време на посетата на Османи на Софија имал средба и со Борисов и Захариева и дека на средбата со Захариева, Османи има добиено нон пејпер на кои се наведени условите под кои Бугарија би дозволила да почне меѓувладината конференција без да ја блокира Македонија и за тоа се известени и министерот Димитров и премиерот Заев- рече Милошоски.

Тој вели дека Македонија за заканите за воена сила од бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов требало да врачи протестна нота или демарш.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интервју

Понудивме многу работи како решенија за ковид-кризата, но односот на власта е ингорантски и бевме одбиени, вели лидерот на опзициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Мицкоски: Незадоволен сум од справувањето на здравствените власти со короната

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето на ТВ Сител изјави дека е...

Според Петровски, за нов лидер на ВМРО-ДПМНЕ се подготвува Александар Николоски, потпретседател на оваа партија.

Петровски тврди дека ќе има смена на Мицкоски, Николоски ќе биде новиот лидер на ВМРО-ДПМНЕ!

Опозициската ВМРО ДПМНЕ подготвува смена на актуелниот лидер на партијата, Христијан...

Се повеќе пациенти со Ковид-19 се примаат во болница. Исполнети се веќе и првите катови од интернистичката клиника во Скопје, а почнуваат да се примаат пациенти и во хируршките одделенија.

Ова е вонредна состојба во нашиот здравствен систем, вели Филиче

Министерот за здравство, Венко Филипче во вечерашното гостување на телевизија Сител...

Гоце Делчев да му го одземеш на македонскиот народ тоа е како Џорџ Вашингтон да им го земеш на американците. Без Делчев нема држава, за него не се преговара, рече Апасиев.

АПАСИЕВ: Без Делчев нема држава, за него не се преговара!

Еднаш свиткана кичма, секогаш свиткана кичма. Љубчо и Бранко и покрај сите недоразбирања...