2. Притворениот градоначалник, директор, државен секретар, пратеник, министер, судија, обвинител, кој истовремено е во оставка, по сила на закон ги губи ингеренциите во својата институција и капацитетот да наредува на вработените, да одлучува, санкционира или решава, особено не за прашања поврзани со злоупотребата заради која е во притвор!

Објавил: Валерија Петрова | 4 септември, 2019 13:17

Милошоски: Притворот е губење ингеренции!

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Пратеникот од редовите на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски на својот Фејсбук профил откако во јавност излезе дека шефицата на СЈО од Шутка испратила писмо до институцијата и наредила сите слуачи кои ги стоеле во СЈО да се префрлат во ЈО, што Милошоски сметка дека Катица и мерката притвор ја злоупотребила.

Во продолжение ви го пренесуваме статусот во целост:

– 1. Во моментот кога лице/функционер (СЈО Катица Јанева) е во притвор, тоа лице не смее директно да комуницира со други лица и институции, освен со својот бранител или преку него. Затоа е мерката притворот. Особено не смее да комуницира со институцијата или вработените на кои може да влијае, кои може да бидат сведоци, а таа институција е токму онаа која притворената ја злоупотребила и таму се наоѓаат материјали или докази кои можат да бидат битни во истрагата за осомничената.

ОЈО на Катица Јанева и определи мерка притвор од 30 дена

2. Притворениот градоначалник, директор, државен секретар, пратеник, министер, судија, обвинител, кој истовремено е во оставка, по сила на закон ги губи ингеренциите во својата институција и капацитетот да наредува на вработените, да одлучува, санкционира или решава, особено не за прашања поврзани со злоупотребата заради која е во притвор!

3. Есад Рахиќ треба да поднесе оставка од директор на истражниот затвор, доколку спротивно за правилата ја овозможил оваа комуникација спротивна на законот и притворот.
Замислете некој притворен градоначалник да даде наредба до општината за купување на ново службено возило или за отварање на тендер за набавка на нови автобуси!?!, напиша Милошовски.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

Интересно е тоа што оваа апликација ги синтетизира сите податоци пријавени во реално време од дирекцијата за јавната трансформација, а шефот на државата има пристап до активностите на целиот владин тим на Едуар Филип.

Макрон со помош на апликација ги контролира своите министри и нивната активност

Францускиот претседател Емануел Макрон користи апликација со која има пристап до...

Сноуден во интервју за француското радио „Франс ентер“ истакна дека „би сакал да види“ дека францускиот претседател Емануале Макрон ќе направи гест и ќе му овозможи да живее во Франција.

Сноуден: Се надевам дека ќе добијам азил во Франција

Едвард Сноуден, поранешниот американски разузнавач и свиркач изјави дека се надева...

Како што пренесуваат српските медиуми, овој арсенал бил сокриен на само 300 метри од базата на Војската на Србија "Печено брдо".

БИА го разби терористичкото гнездо во ПРЕШЕВО: Во куќа на Албанец пронајдено оружје на само 300 метри од базата на војската од Србија!

Припадниците на БИА денеска во куќа на Албанец во селото Печено во општина Прешево,...