Денешното рочиште се одложи затоа што еден обвинет во „Моќник“ е позитивен на ковид, еден е во изолација, а тројца не добиле уредна покана.

Објавил: Перо Милчин | 25 ноември, 2020 12:42

Милошоски: Ќе докажеме дека „Моќник“ е политички мотивиран и правно неиздржан случај

Фото/Текст извор: ©360

Обвинението за „Моќник“ е паушално и политички мотивирано, рече пратеникот Антонијо Милошоски, кој е еден од обвинетите во овој случај.

Тој се товари за измама и злоупотреба на службената положба и овластувања, а по одложувањето на денешното прво рочиште, пред медиумите излезе со обвинувања кон обвинителството и обвинителката Фатиме Фетаи.

„Ги известив Коалицијата за правично судење, Мисијата на ОБСЕ, Мисија на ЕУ во земјава да го следат овој случај од почеток до крај бидејќи сакаме и тие да се уверат дека се работи за правно неоснован, но за жал политички мотивиран случај. Самото обвинение е компромитирано од две причини. Прво, обвинението како истрага го почнала Катица Јанева, која видовме дека се занимавала и со рекетирање, а го продолжува нејзината другарка Фетаи, за која видовме дека Државниот завод за ревизија утврди дека незаконски земала 87 илјади евра хонорари од Јанева и од СЈО“, рече Милошоски.

Тој вели дека очекува обвинителството да покажува сила во овој судски предметот, а тој и неговата одбрана ќе настапат со аргументи и докази.

Пратеникот во судница ќе треба да се појави на 23 декември, кога ако се исполнат условите обвинетите треба да се изјаснат за вина и да се почне со воведни зборови.

Денешното рочиште се одложи затоа што еден обвинет во „Моќник“ е позитивен на ковид, еден е во изолација, а тројца не добиле уредна покана.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

ЗАСЕГА НЕМА ОДГОВОР КОИ СЕ ПРИЧИНИТЕ ЗА ЗАМРЗНУВАЊЕ НА ЧЛЕНСТВОТО НА НАШАТА ТЕЛЕВИЗИЈА, КОЈ ОД ЧЛЕНОВИТЕ ОДНОСНО ОСТАНАТИТЕ ДИРЕКТОРИ Е ИНИЦИЈАТОР ЗА ВАКВАТА ОДЛУКА, И ЗОШТО АЛФА НЕ Е ИЗВЕСТЕНА ЗА ДА ИМА МОЖНОСТ ДА РЕАГИРА.

ММА ГО ЗАМРЗНА ЧЛЕНСТВОТО НА ТЕЛЕВИЗИЈА АЛФА ВО АСОЦИЈАЦИЈАТА

МАКЕДОНСКАТА МЕДИУМСКА АСОЦИЈАЦИЈА ГО ЗАМРЗНА ЧЛЕНСТВОТО НА ТЕЛЕВИЗИЈА АЛФА. СПОРЕД...

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот.

202 санкционирани возачи во Скопје, 22 за користење на мобилен, 17 без возачка

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (20.01.) продолжи со засилените...

Натамошно надоградување на системот за правда за децата е дел од Акцискиот План на Министерството за правда за спроведување на Стратегијата за реформа на правосудниот сектор за 2017-2022, а во тек на подготовка се измени на Законот за правда за децата.

Маричиќ: Судовите се помалку изрекуваат заводски воспитни мерки за децата во судир со законот

Министерот за правда Бојан Маричиќ се обрати на панел дискусија на која се одбележа...

Убеден сум дека ќе имаме статистичка операција која ќе ги евидентира и ќе покаже релевантни и точни податоци, кои ќе ни помогнат за креирање на економските политики, рамномерни регионални планови за развој, соодветни политики во образование, култура, здравствена заштита.

Заев: Пописот е статистички процес неопходен на државата за креирање на долгорочни развојни економски политики

„Остануваме целосно посветени на успешното спроведување на пописот, на неговата афирмација...